טיפול חדשני עשוי לדחות את הצורך בהשתלות ריאה בקרב הסובלים מ-COPD

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב כתבו לנו

טיפול חדשני עשוי לדחות את הצורך בהשתלות ריאה בקרב הסובלים מ-COPD

מחלת ריאות חסימתית כרונית או בקיצור COPD, נגרמת לרוב בשל עישון כולל עישון פסיבי ובאה לידי ביטוי במכלול בעיות ומחלותטיפול חדשני עשוי לדחות את הצורך בהשתלות ריאה בקרב הסובלים מ-COPD ריאה כמו ברונכיטיס ונפחת ריאות שהן הנפוצות ביותר. התסמינים העיקריים של המחלה הם קוצר נשימה בעיקר בזמן מאמץ, שיעול מלווה בליחות רבות, לחצים שונים בחזה ועוד, תסמינים אשר מחמירים ככל שעוברות השנים והמחלה מחמירה.

רקע כללי על מחלת COPD

מחלת ה- COPD הינה מחלה אשר הופכת בשנים האחרונות לנפוצה יותר ויותר בעולם כולו. ב- 85% מהמקרים היא נגרמת בשל עישון כול עישון פאסיבי וכ- 15% בשל חשיפה לזיהום אוויר בעיקר בקרב אלו אשר עובדים במפעלים אשר פולטים זיהום או זיהום הנפלט מכלי רכב אך גם חשיפה לאבק לאורך זמן רב וכימיקלים שונים הנמצאים באוויר. ברקע יש גם נטייה גנטית אשר מגדילה את הסיכוי להתפתחות מחלה בקרב אותם מעשנים או נחשפים לזיהום אויר, כימיקלים וכדומה.

היא נפוצה פחות בנשים ויותר בקרב גברים מעל גיל 55, היא באה לידי ביטוי בשיעול עם ליחות רבות, קוצר נשימה בזמן מאמץ לעיתים אפילו המאמץ הקל ביותר, צפצופים בנשימה ולחץ באזור החזה אשר מורגש באופן עוצמתי יותר כאשר משתעלים, תסמינים אשר מחמירים ככל שעובר הזמן. כאשר יש חשד לקיום המחלה מפנה רופא המשפחה את המטופל לבדיקה של תפקודי ריאות ולרופא ריאות לצורך בירור מעמיק של הנושא.

כיצד ניתן להתמודד עם מחלת ריאות חסימתית כרונית?

משום שמדובר במחלה כרונית אשר מחמירה לאט לאורך השנים, וגם אם האדם נמנע מחשיפה למה שעורר את המחלה לא ניתן לעצור את התפתחות המחלה, זאת אומרת שאדם אשר הפסיק לעשן לא יחלים אך הפסקת העישון תסייע ותאט את קצב התקדמות המחלה. אדם אשר חולה במחלה יכול להיעזר במשאף הכולל בין היתר סטרואידים אשר מסייעים להפחית את הדלקת הקיימת בדרכי הנשימה ולהרחיב אותם מה שמקל על כניסת אויר ועל הנשימה, במקרים מסוימים יחליט הרופא שנכון לתת תרופה מונעת ולא רק שימוש במשאף בשעת הצורך.

אם מצב הדלקת מחמיר יש לעיתים צורך בנטילת אנטיביוטיקה ובמקרים חמורים ביותר כאשר המצב חמור מאוד והפתרונות הרגילים לא נותנים מענה ניתוח השתלת ריאה הוא הפתרון. כיוון שנושא של תרומת ריאות הוא בעייתי בשל כך שאין מספיק תורמים זהו פתרון שכמעט ולא קיים אלא במקרים מאוד נדירים. בשל מורכבות המחלה קיים כל הזמן ניסיון למצוא פתרונות שונים וחדשים, לפתח תרופות וטיפולים שיטיבו עם החולים.

האם טיפול חדשני ימנע מחולי COPD את הצורך בהשתלת ריאות?

לאחרונה נוסה טיפול חדש ביותר אשר משתמש בסלילים מיוחדים אשר מוכנסים לריאות ללא פתיחת בית החזה אלא על ידי ברונכוסקופ. הסלילים עובדים על ידי כך שהם מכווצים את רקמת הריאות החולה ומאפשרים להשאיר את נתיבי האוויר הקטנים כך שהם פתוחים ומאפשרים זרימת אוויר תקינה. התהליך בוצע על מטופלת אחת שהייתה במצב קשה ביותר והממצאים מאוד מעודדים. התהליך בוצע בתחילה על ריאה אחת וכבר כעבור מספר ימים המטופלת יכלה לקום וללכת מספר צעדים וגם הבדיקות של תפקוד הריאה הראו שיפור במדדים. ככל שהזמן עבר, אותה מטופלת יכלה לבצע יותר ויותר פעולות שלא יכלה לעשות קודם לכן. לאחר תקופה מסוימת בוצעה השתלה בריאה השנייה ומסתמן שאיכות החיים של אותה מטופלת השתפרה מאוד ודחתה במספר שנים את הצורך בהשתלת ריאות ויתכן אף שלא יהיה כלל צורך בהשתלה, ימים יגידו.

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב כתבו לנו

דילוג לתוכן