דלקת ריאות

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב כתבו לנו

דלקת ריאות

דלקת ריאותדלקת ריאות היא מחלה נפוצה הגורמת לקשיי נשימה הנובעים מזיהום של הריאות. הדלקת נגרמת בעיקר על ידי חיידקים או נגיפים, אך יכולה גם להתעורר על רקע זיהום פטרייתי או על ידי טפילים.

מדובר במחלה משמעותית בעיקר כאשר היא מופיעה אצל חולים מעל גיל 65 או במקרים של מחלות רקע כמו כשל חיסוני.

סימנים של דלקת ריאות

דלקת ריאות מתחילה בסימנים כלליים מאוד של חום מעל 39 מעלות וקוצר נשימה, ובמידה ואינה מטופלת עלולה להסתבך ולגרום להופעת סימנים חמורים.

זוהי מחלה שגורמת לעלייה בחום הגוף, שיעול, קוצר נשימה והזעה. כמו כן, לעתים המחלה גורמת לכאבי חזה בעלי אוי פלאוריטי, צמרמורות, כאב ראש ושרירים. בשלב הראשון, דלקת הריאות מסתמנת כמו שפעת או הצטננות (להרחבה על מחלות אלו באתר cold), ובשלבים המתקדמים יותר המחלה גורמת לקוצר נשימה ושיעול רב ודורשת טיפול.

מה גורם לדלקת ריאות?

קיימים גורמים רבים לדלקת ריאות, אך הגורם המוביל למחלה הוא זיהום על ידי חיידקים ונגיפים שמגיעים מהסביבה אל דרכי הנשימה, מתיישבים בריאות וגורמים להתפתחות הדלקת.

בדרך כלל, הגוף מצליח להתגבר על הפתוגנים של מערכת הנשימה בצורה טובה, בזכות מערכות הגנה טובות ויעילות, אך במקרים של מחלת רקע, כשל חיסוני או זיהום קשה מאוד הפתוגנים המדוברים עושים דרכם אל עבר הריאות וגורמים לתגובה הדלקתית ולסימנים השונים.

גורמי סיכון לדלקת ריאות

קיימים מספר גורמי סיכון שמגבירים את הסיכון לחלות בדלקת ריאות:

  • גיל – אנשים מעל גיל 65 חשופים יותר לדלקת ריאות, מכיוון שגופם לא מצליח להתגבר ביעילות על המזהמים. מצד שני, ילדים צעירים מאוד נוטים גם כן לפתח דלקת ריאות בתדירות גבוהה יותר מפני שמערכת החיסון שלהם עדיין לא בשלה על מנת להתמודד עם הגורמים המזהמים.
  • מחלות רקע – אנשים הסובלים ממחלות של כשל חיסוני (כמו חולי איידס או חולים העוברים טיפול כימותרפי) או מחלות כרוניות אחרות נמצאים בסיכון מוגבר לפתח דלקות ריאה. אנשים הסובלים ממחלות שונות חשופים להתפתחות הדלקת בעקבות פגמים מכניים או חיסוניים, ונוטים לחלות יותר.
  • עישון – העישון פוגע במערכות ההגנה הטבעיות של הגוף ובכך מקל על כניסת הפתוגנים אל חלל הריאות. עשן הסיגריות שורף את הריסים המצפים את חלל דרכי הנשימה ולכן מונע את ההגנה הטבעית החשובה המונעת מקרים רבים של דלקת ריאות.

אבחנה של דלקת ריאות

במקרה שמופיעים סימנים קשים הכוללים שיעול רב וקוצר נשימה, יש לפנות לרופא לשם בדיקה ואבחנה של דלקת ריאות.

האבחנה של דלקת ריאות מתבססת על קליניקה מתאימה, צילום חזה ובדיקות דם. בבדיקה פיזיקלית קיימים ממצאים המכוונים לדלקת ריאות כמו חרחורים בהאזנה ועמימות בניקוש המלווים לסימנים של קוצר נשימה ושיעול.

על מנת לאפיין את הדלקת טוב יותר, ניתן לבצע צילום חזה המאפשר להבין את סוג הדלקת ומידת חומרתה. כמו כן, פעמים רבות מבצעים ספירת דם או בדיקות ליחה שונות על מנת לאפיין טוב יותר את סוג הדלקת.

הטיפול בדלקת ריאות

הטיפול בדלקת ריאות מתבסס על סוג הדלקת וחומרתה. במקרים של דלקת חיידקית משתמשים בטיפול אנטיביוטי על פי החיידקים המעורבים בדלקת.

במקרים אלו, נוטים להשתמש באנטיביוטיקה המתאימה לפתוגנים השכיחים בהתאם לגיל החולה והסתמנות הדלקת.

כמו כן, ניתן בהחלט להשתמש בתרופות להורדת החום כמו אקמול ותרופות להקלה על השיעול.

במקרים קשים, ובמיוחד כאשר מדובר בחולים מבוגרים עם מחלות רקע נוטים לאשפז עד שהסימנים חולפים. במקרים אלו נוטים לספק לחולים חמצן על מנת להקל על נשימתם ולהשגיח מפני התדרדרות המצב.

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב כתבו לנו

דילוג לתוכן