השתלת ריאה

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב כתבו לנו

השתלת ריאה

השתלת ריאההשתלת ריאה היא פרוצדורה כירורגית בה מחליפים ריאה חולה בריאה בריאה אשר מגיעה מתורם. ברוב המקרים השתלת הריאה היא הליך המשפר באופן משמעותי את תפקודי הריאה והנשימה, אך החולים נאלצים להמתין זמן רב עד הגעת ריאה להשתלה.

בהתאם למחלת הרקע ולמצב הגופני, מחליטים האם להשתיל ריאה אחת, שתי ריאות או השתלה משולבת של לב וריאות.

בדומה לניתוחי השתלה אחרים, להשתלת הריאה על החולים להשתמש עד סוף חייהם בתרופות לדיכוי מערכת החיסון על מנת להימנע מדחיית הריאות. תרופות אלו כוללות תופעות לוואי שונות ומשפיעות מאוד על חיי המושתלים.

הריאות המושתלות מגיעות בדרך כלל מתורמים שנפטרו, ומצבים בהם משתילים ריאה מהחי נדירים מאוד.

השתלת ריאה מהחי אפשרית במקרים של תרומת אונה אחת משני תורמים (יש צורך ב-2 אונות על מנת לחיות) או במקרים בהם משתילים אונה בילד.

אי לכך, רוב מקרי השתלת הריאה בחולים עם סרטן הריאה מבוצעים מתורמים מהמת, וככל שרשימת ההמתנה מתארכת כך הסיכויים להינצל יורדים.

במקרה של סרטן הריאה, השתלת ריאה מתבצעת כאשר מדובר בגידול ממוקם שלא התפשט לאיברים סמוכים או שלח גרורות ובמידה והמועמד מתאים לטיפול מבחינה בריאותית.

תהליך התאמת הריאה למושתלים

בשל רשימת ההמתנה הארוכה להשתלת ריאה והרצון להימנע מדחייה, חייבת להיות התאמה טובה בין הריאה הנתרמת לבין המועמד להשתלה. התאמת האיברים כוללת מספר קריטריונים:

  • התאמה בין סוגי דם – חיונית על מנת לצמצם את התגובה החיסונית של המושתל בריאה הנתרמת.
  • התאמה בגודל האיבר – על ידי בדיקות שונות מעריכים את גודל הריאות אצל המועמדים להשתלה, וזאת על מנת לאפשר השתלה של ריאות בגודל מתאים. יש לזכור שחלל בית החזה מוגבל, וריאה גדולה מדי לא תתאים פיזית, בעוד ריאה קטנה מדי עלולה לפעול בצורה פחות טובה.
  • חומרת מחלת הריאות של המושתל – במקרה של סרטן הריאות, מנסים להימנע מהשתלת ריאה במידה ומדובר בגידול מפושט שעלול להגיע בחזרה אל הריאה הנתרמת. ברוב המקרים, הריאה המושתלת מגיעה לאחר ניתוח לכריתת ריאה והוכחה שסרטן הריאות נעלם.
  • בריאות כללית אצל המושתל – הניתוח להשתלת הריאה קשה ומורכב, ועל כן חשוב מאוד שהמועמד להשתלה יהיה בבריאות תקינה שתאפשר לו לעבור את הניתוח ואת השיקום. במקרה זה על הנבדק להוכיח שהפסיק לעשן ומבצעים בדיקות שונות במטרה להעריך את בריאותו הכללית.

 תהליך הניתוח

הניתוח להשתלת ריאה מתבצע כמובן בהרדמה כללית ונמשך 4-8 שעות במקרה של ריאה בודדת, ו- 6-12 שעות במקרים של השתלת ריאה כפולה.

במהלך הניתוח מבצעים חתך בחזה ומסירים את הריאה החולה על כלי הדם השונים והסימפונות.

.לאחר מכן משתילים את הריאה החדשה ומחברים אותה לכלי הדם והסימפונות על מנת לאפשר את פעילותה התקינה. בחלק מהמקרים משתמשים במכונת לב ריאה שעוזרת לחמצן את הדם בזמן הניתוח.

לאחר הניתוח החולים מועברים בדרך כלל ליחידה לטיפול נמרץ, שם הם מונשמים ונמצאים במעקב צמוד אחר התאוששותם.

לאחר שהמצב הכללי משתפר, עוברים המושתלים למחלקה, שם מאושפזים 1-3 שבועות בהתאם לקצב התאוששותם.

השימוש בתרופות נוגדות דחייה

לאחר ההשתלה על המטופלים להשתמש באופן קבוע במשך כל חייהם בתרופות נוגדות דחייה.

אלה תרופות המדכאות את מערכת החיסון ומונעות ממנה לתקוף את הריאה המושתלת ולגרום לדחייתה.

הפסקה בנטילת התרופות תגרום כמובן לדחיית השתל, ובמקרה זה אף עלולה להביא למוות.

השימוש בתרופות אלה אינו נעים וכולל תופעות לוואי קשות, כמו דיכוי מערכת החיסון ורגישות למזהמים, שיעור יתר, עלייה במשקל, אקנה ובעיות במערכת החיסון.

עם זאת, תרופות אלה חיוניות, וללא שימוש קבוע בתרופות הסיכויים להישרדות נמוכים מאוד.

אולי יעניין אותך גם:

שיקום בבית לסובלים ממחלות ריאה

הידעתם כי מעשנים כבדים יכולים לתרום את ריאותיהם? הכל על המחקר שבחן זאת

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב כתבו לנו

דילוג לתוכן