סרטן הריאות

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב כתבו לנו

מחלות ריאה

מחלות ריאהאחת המחלות הממאירות הנפוצות בעולם הוא סרטן הריאות, שנחשב לאחד השכיחים בעולם. אנשים המעשנים שנים רבות נמצאים בסיכון מוגבר לסרטן הריאות, וככל שמעשנים יותר סיגריות למשך שנים רבות יותר, הסיכון לחלות בסרטן הריאות עולה.

הגידול הסרטני מופיע ברקמת הריאה לאחר שנים רבות של חשיפה לקצינוגנים (מעשן הסיגריה), ומתחילה להתפתח רקמה גידולית. בשלבים מאוחרים יותר, הסרטן שולח גרורות לאיברים מרוחקים ונחשב לקשה ביותר לטיפול

סימנים של סרטן הריאות

הגידול הממוקם בריאות גורם להפרעה בתפקודן ולסימנים שונים, אך ברוב המקרים, סימני מחלה מופיעים בסרטן הריאות רק בשלב מאוחר יחסית, כאשר המחלה מפושטת ומתקדמת.

הסימנים המחשידים לסרטן הריאות כוללים שיעול שאינו חולף, שיעול דמי, קוצר נשימה וכאבי חזה, צפצופים וצרידות. בשלבים מתקדמים יותר גרורות הנשלחות לאיברים מרוחקים גורמות גם כן לסימנים כמו כאב ראש וכאבי עצמות.

עישון – הגורם המרכזי לסרטן ריאות

רוב מקרי סרטן הריאות נגרמים על רקע חשיפה לעישון, בין אם מדובר בשנים רבות של עישון אקטיבי או עישון פאסיבי.

עשן הסיגריות גורם נזק אדיר לתאי הריאה, ושקיעת החומרים הקרצינוגנים אשר נמצאים בסיגריות גורמת לשינוי מיידי בשיווי המשקל של מחזור חלוקת התא.

בשלב ראשון, הנזק הוא הפיך, ומנגנונים שונים מתקנים אותו ללא כל בעיה. אך בחשיפה ממושכת לעישון, הנזק הופך לקבוע ובלתי הפיך. בסופו של דבר, תאי הריאה מציגים התנהגות לא תקינה ומתפתחים גידולים.

אבחון סרטן הריאה

אבחון סרטן הריאה מתבצע על ידי 3 בדיקות עיקריות:

  • צילום חזה – שמאפשר לראות מסה חריגה בריאות. במידה והצילום לא מספק, ניתן לבצע בדיקת CT שמאפשרת רזולוציה גבוהה יותר ודיוק רב בהגעה לאבחנה.
  • ציטולוגיה של ליחה – הסתכלות על ליחה תחת המיקרוסקופ מאפשרת לפעמים לראות תאי סרטן.
  • ביופסיית ריאה – במידה ואכן קיים חשד לסרטן הריאה, ניתן לקחת ביופסיה מהאזור החשוד. ביופסיה היא דגימה של רקמה, המאפשרת לבחון אותה תחת המיקרוסקופ במטרה לאתר ממצאים חריגים. ניתן לבצע ביופסיה במספר צורות, בהתאם לסוג הגידול והחשד הקליני. באופן כללי, הביופסיה היא הבדיקה החשובה והמדוייקת ביותר, והיא מאפשרת להעריך את סוג הגידול, התמיינות התאים והפרוגנוזה.

דירוג סרטן הריאות

לאחר אבחנה של סרטן הריאה, קובעים את הדירוג בו נמצא הגידול. הדירוג חיוני על מנת להחליט על הטיפול ולהבין את הפרוגנוזה של המחלה.

כאשר קובעים את הדירוג משתמשים בבדיקות הדמייה מתקדמות כמו CT ו-MRI במטרה להעריך במדויק את גודל הגידול ואת נוכחות הגרורות.

  • דרגה I – במקרה זה הגידול מוגבל לריאה ולא התפשט לבלוטות הלימפה הקרובות. מדובר בגידול הקטן מ-5 סנטימטרים ובדרך כלל הפרוגנוזה טובה.
  • דרגה II – גידול הגדול מ-5 סנטימטרים או המערב מבנים סמוכים כמו בלוטות לימפה, הסרעפת, קיר החזה או קרום הצדר.
  • דרגה III – זהו גידול שחדר לאיברים אחרים הסמוכים לריאות, או שהתפשט לבלוטות לימפה מרוחקות.
  • דרגה IV – גידול שהתפשט מעבר לריאה הפגועה, לריאה השנייה או לאיברים מרוחקים.

הטיפול בסרטן הריאות

בהתאם לדירוג שנקבע ובשיתוף עם החולה מחליטים על טיפול שמטרתו להיפטר מהרקמה הסרטנית.

הטיפול יכול להיות כירורגי, באמצעותו מסירים את הרקמה הגידולית מהריאה או תרופתי, אשר באמצעות תרופות כימותרפיות תוקפים את תאי הגידול וגורמים למותם.

אפשרות נוספת היא טיפולי הקרנה, אשר גורמים לפגיעה בתאי הגידול על ידי קרינה מייננת. פעמים רבות משלבים בין סוגי הטיפולים במטרה להגדיל את סיכויי ההצלחה ולשפר את סיכויי ההישרדות.

חשוב לזכור שככל שדרגת הגידול גבוהה יותר, הטיפול המבוצע אגרסיבי יותר וסיכויי ההישרדות נמוכים, ועל כן יש חשיבות רבה לאבחנה מוקדמת ולמניעה באמצעות הפסקת עישון.

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב כתבו לנו

דילוג לתוכן