נזקי העישון לריאות

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב כתבו לנו

הפסקת עישון

הפסקת עישוןכיום ברור מעל לכל ספק, שעישון בכלל, ועישון סיגריות בפרט, הוא אחד מהרגלי החיים המזיקים ביותר מבחינה בריאותית.

מגוון המחלות שנגרם על ידי עשן הסיגריות ונקשר לעישון רחב מאוד. הריאה היא האיבר העיקרי הסובל מהעישון. המחלות העיקריות הקשורות לסיגריות הן סרטן, מחלות ראיה חסימתיות, ואסטמה.

מחלות ראיה חסימתיות

מחלות הריאה הנפוצות ביותר בעולם המערבי הן מחלות ריאה חסימתיות. מחלות אלו זכו לשם הכולל "מחלות ריאה חסימתיות כרוניות" – Chronic Obstructive Pulmonary Disease, ובקיצור COPD.

קבוצה זו מכילה שתי מחלות עיקריות, שלפעמים קשה להפריד בניהן. מחלת הנפחת (אפיזמה – Emphysema) היא ביטוי להרס של רקמת הריאה על ידי תאים של מערכת החיסון – מאקרופאגים וניוטרופילים.

נמצא, שעשן סיגריות גורר הפעלה של תאי דם לבנים כנגד רקמת הריאה ההרס המתקדם של הריאה פוגע ביכולת הנשימה, מקטין את השטח האפקטיבי שדרכו ניתן להעביר חמצן דם, ומקשה על הפעילות היום יומית.

במחלת דלקת הסימפונות הכרונית (Chronic Bronchitis) גירוי מתמיד של דרכי האוויר בעקבות עישון הסיגריות מוביל לחסימה של דרכי האוויר על ידי הפרשות דלקתיות. נשיפת האוויר (אקספיריום) הופכת קשה יותר ויותר, והחולה לא מצליח להכניס כמות מספקת של חמצן, ולפנות פחמן דו חמצני שמצטבר בגוף.

נפחת ודלקת סימפונות כרונית הן מחלות קשות, שכמעט ואין בנמצא טיפול אפקטיבי כנגדן. נזק שנוצר בריאות כתוצאה ממחלות אלו איננו הפיך, והחולים נזקקים לתוספת חמצן בנשימה. מחלות אלו מופיעות כמעט אך ורק במעשנים, והן מרכיבות נתח נכבד ממחלות הריאות הנגרמות מעשן הסיגריות.

אסטמה

אסטמה היא מחלה חסימתית של דרכי האוויר, שנובעת מתגובה דלקתית המתבטאת בדרך כלל בהתקפים של קוצר נשימה. נמצא שילדים שנחשפו לעשן סיגריות באופן משמעותי (למשל ילדים להורים מעשנים) הם בעלי סיכון מוגבר מאוד לחלות באסטמה.

עשן הסיגריות גורר תגובה דלקתית של דרכי האוויר, עם הפרשה של ריר שיכול לחסום את הסימפונות. הסימפטומים של אסטמה בילדות כוללים בעיקר התקפים של קוצר נשימה עם צפצופים בעת נשיפת אוויר מהריאות.

סרטן

החומרים הנשאפים בסיגריות רעילים ביותר. חלקם נמצאו במחקרים מעבדתיים כ"קרצינוגנים". קרצינוגים הם חומרים שמשרים התמרה ממאירה על תאים, כלומר גורמים להופעת סרטן.

מחקרים רבים הראו שהסיכון לחלות במספר סוגים של סרטן גבוה מאוד בקרב מעשנים. החומרים הקרצינוגים שבעשן הסיגריות מגיעים לאיברים שונים בגוף ויוצרים גידולים ממאירים.

הסכנה הגדולה ביותר היא גידול בריאות. הגידולים הממאירים בריאות קשים ביותר לטיפול, שולחים גרורות מוקדם במחלה, והסיכוי להרפא מהם קטן.

מעריכים שהסיכון בגברים לחלות בסרטן ריאות גבוה פי 23 בקרב מעשנים ביחס לחולים שאינם מעשנים. מלבד סרטן ריאות עולה הסכנה לסרטן בכל האיברים בהם עובר עשן הסיגריות: חלל הפה, מיתרי הקול (לרניקס), לוע וושט.

החומרים הרעילים שבסיגריות מופנים על ידי מערכת השתן ומתרכזים בשלפוחית, וכך עולה גם הסיכון לחלות בסרטן שלפוחית השתן.

היום, רופאים רבים ממליצים למעשנים, הנמצאים בסיכון גבוה לסרטן ריאות, לעבור בדיקות CT בקרינה נמוכה לגילוי מוקדם של סרטן.

מחלות לב וכלי דם

אחד משני גורמי התמותה המובילים בעולם (ביחד עם מחלת הסרטן) הוא מחלות לב וכלי דם. חסימה של כלי הדם המובילים למוח יכולה להוביל לשבץ מוחי, וחסימה של כלי הדם הכליליים, המובילים דם אל הלב, מביאה להתקפי לב ופגיעה ביכולתו של הלב לספק דם לאיברי הגוף.

מחקרים רבים מאוד הראו שעישון סיגריות מעלה מאוד את הסיכון לשבץ מוחי ולהתקפי לב. ככל הנראה חומרים הנמצאים בסיגריות מעודדים את התהליך הדלקתי שנוצר בדופן כלי הדם ומוביל לחסימתם..

נזקים אחרים הנגרמים כתוצאה מעישון

מלבד הנזקים שתוארו לעיל, עישון סיגריות נקשר למחלות רבות נוספות, ובניהן: מוות בעריסה של תינוקות שנולדו לאימהות מעשנות, סרטן בלבלב, בכליה, בקיבה ובצוואר הרחם, ועוד

רצוי וכדאי להפסיק לעשן

בין יתר החומרים הנמצאים בעשן הסיגריות מצויים חומרים ממכרים (בעיקר: ניקוטין) היוצרים תלות פיזית בעישון הסיגריות.

עם זאת, התלות בעישון היא בעלת מרכיב פסיכולוגי משמעותי ביותר – הסיגריה יכולה להרגיע את המעשן, לספק לו תעסוקה, או לשמש ככלי ליצירת קשרים חברתיים.

המלצות ועזרה רפואית להפסקת עישון מתייחסים לשני אספקטים אלו בהתמכרות. ההתמכרות לניקוטין יכולה להיות מטופלת באמצעות תחליפי ניקוטין – מסטיקים מיוחדים, מדבקות המשחררות ניקוטין דרך העור ועוד.

ברוב המקרים, ההתמכרות הפיזית מסתיימת כעבור מספר שבועות בלבד מתום העישון. במישור הפסיכולוגי יש צורך בעידוד ובעבודה מתמדת כדי להתגבר על הקשיים המתעוררים.

תרופות חדשות (כדוגמת זייבן) מסייעות גם הן במאבק. למרבה הצער, המוטיבציה הגדולה ביותר נצפית בעיקר אצל חולים שכבר סבלו מנזק משמעותי בעקבות העישון (שבץ, סרטן ריאות, וכדומה). כדאי לזכור שבהפסקת העישון יש תועלת עצומה בשיפור הבריאות ברמת האישית והציבורית כאחד.

אולי יעניין אותך גם:

קופות חולים מפעילות סדנאות גמילה מעישון לטובת ציבור המעשנים

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב כתבו לנו

דילוג לתוכן