שיקום חולי COPD – למה כדאי לעבור תהליך זה?

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב כתבו לנו

פחמן דו חמצני

חזה אווירCopd או מחלת ריאות חסימתית כרונית היא מחלה הנגרמת כתוצאה מחשיפה מוגברת לזיהום אוויר ועשן או כתוצאה מעישון כבד.

המחלה באה לידי ביטוי בהפרעה לחילוף הגזים בריאות והפרעות באוורור הריאות. מחלת ריאות חסימתית הוא מונח כללי המתייחס לזוג מחלות עיקריות הנקראות נפחת וברונכיטיס כרונית. סך הכול מדי שנה שלושה מיליון חולים הולכים לעולמם כתוצאה ממחלות אלו ומספר זה נמצא בעלייה מתמדת.

במדינת ישראל הולכים לעולמם סך הכול שלושת אלפים חולים מדי שנה ומבחינה סטטיסטית היא עתידה להתפתח בריאותיהם של עשרים אחוז מהמעשנים מעל גיל 45. אמנם המחלה שכיחה יותר בקרב גברים אך לאחרונה נראה כי שכיחותה בקרב נשים עולה בהתמדה.

מה הוא למעשה שיקום נשימתי?

הדבר החשוב ביותר שיש להבין בכול הקשור למחלת ריאה חסימתית הוא שהנזק שנגרם לרקמת הריאה אינו הפיך וזאת בניגוד למגוון רחב של מחלות אחרות במערכת הנשימה כמו לדוגמה מחלת האסטמה. לפיכך כל הטיפולים המיועדים עבור חולי copd אמורים למנוע את ההידרדרות במצבם תוך ניסיון להעלות את איכות הנשימה שלהם.

תכנית השיקום הנשימתי נקבעת עבור כול מטופל ומטופל באופן אישי בהתאם למחלה ממנה הוא סובל, גילו, דרגת הנזק שנגרם לריאותיו ועוד.

מטרת העל של הטיפול היא לסייע לחולי copd לבצע פעילויות יומיומיות ולהישאר פעילים במידת האפשר. בדרך כלל השיקום הנשימתי מהווה נדבך אחד בלבד במערך שלם של טיפולים כשבין היתר החולים נזקקים לטיפול בחמצן, טיפול תרופתי הכולל מרחיבי סמפונות וסטרואידים וכן במקרים מסוימים ניתן לטפל באמצעות ניתוח.

כיצד מתנהל השיקום של חולי copd?

עיקר הטיפול השיקומי הניתן לחולי copd מתבסס על תרגילים שונים שמטרתם ללמד את המטופלים להפעיל את שרירי הנשימה שלהם בצורה נכונה ויעילה.

התרגילים השונים מאפשרים למטופלים ליישם את הידע שנרכש במהלך הטיפול, גם בחיים היומיומיים. פעולת הנשימה שרובנו מקבלים כמובנת מאליה, אינה מובנת כלל וכלל לסובלים ממחלת ריאה חסימתית. למעשה כול פעולה ולו הפשוטה ביותר, עלולה להפוך לקשה ומאתגרת לאנשים המתקשים לנשום.

בין היתר הסובלים ממחלת ריאה חסימתית מתקשים לאכול, ללכת, לדבר וגם פעולת הנשימה עצמה מצריכה מהם מאמץ רב.

השיקום של חולי copd כולל בין היתר חיזוק של שרירי הנשימה, למידה של טכניקות נשימה חדשות ויעילות יותר ועוד. המטופלים לומדים לפרק את תהליך הנשימה למרכיביו השונים, להתרכז בפעולת הנשימה ולמצוא את הדרך הנכונה והיעילה ביותר עבורם לנשום.

במקרים מסוימים, כשבדרך כלל מדובר על המקרים הקלים ביותר, ייעשו ניסיונות לשפר את סיבולת הלב והריאה של המטופלים אך במקרים רבים מאוד הטיפול יבוצע בישיבה או אפילו בשכיבה. באופן כללי שמירה על הכושר הגופני חשובה במיוחד עבור הסובלים ממחלת ריאה חסימתית אך במקרים רבים מאוד עד שמגיעים לשלב הטיפול, החולים כבר מתקשים אפילו בביצוע פעולות יומיומיות.

היתרונות של השיקום הנשימתי

השיקום הנשימתי נחשב לטיפול יעיל מאוד אך לרוע המזל השימוש בו דל ביותר בימינו. היתרון המרכזי של השיקום הנשימתי בא לידי ביטוי בכך שהוא מעכב את ההידרדרות הנשימתית. בנוסף לכך, הטיפול מאפשר לחולים להפיק את המרב ממצבם הקשה ולהתמודד עם מצבים נשימתיים מאתגרים במיוחד. כמו כן לאור מחקרים רבים שבוצעו בעשורים האחרונים נראה כי הקפדה על שיקום נשימתי בקרב חולי copd הביאה להפחתה דרמטית ביותר בכמות האשפוזים בבית חולים ואפילו להפחתה משמעותית בתמותה.

השיקום הנשימתי הוא טיפול שעלותו נמוכה מאוד, שכמעט ואין לו תופעות לוואי ושקל מאוד לקבל אותו ולהתמיד בביצועו.

אולי יעניין אותך גם:

שיקום בבית לסובלים ממחלות ריאה

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב כתבו לנו

דילוג לתוכן