תהליך שיקום הריאה

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב כתבו לנו

שיקום ריאה

שיקום ריאהשיקום נשימתי הוא תהליך שתפקידו לעזור לחולים במחלות ריאה שונות לשפר את התסמינים הריאתיים ובך לעזור להם לשיפור הפרוגנוזה ואיכות החיים.

מטרת השיקום הריאתי הוא להפחית את הסימפטומים, לשפר את איכות החיים ובסופו של דבר לשפר את תוחלת החיים.

כמו כן, במהלך השיקום הנשימתי לומדים המטופלים להכיר את מחלתם ולומדים כיצד לטפל בגופם בצורה הטובה ביותר.

השיקום הנשימתי חיוני לחולים במחלות ריאות כרוניות כמו COPD ומחלות רסטריקטיביות, ובאמצעותו משיגים שיפור רב.

מדובר בטיפול המתבצע 1-2 פעמים בשבוע, במהלכו עוברים הדרכות שונות, מבצעים תרגילי פיזיותרפיה ועוברים סדנאות בנושאי תזונה ובריאות כללית.

מחקרים שונים הראות שלשיקום הריאתי תפקיד חשוב מאוד אצל חולי מחלות ריאה כרוניות, ובאמצעותו ניתן להשיג שיפור רב במצבם הגופני.

למי מיועד שיקום נשימתי?

שיקום נשימתי מיועד לכל החולים במחלות ריאה כרוניות, המתקשים בנשימה. לקבוצה זו נכנסים חולים במחלות ריאה חסימתיות (כמו אמפיזמה וברונכיטיס כרונית), מחלות אינטרסטיציאליות שונות, חולי אסתמה קשים וכו'.

כמו כן, חולים במחלות ניווניות המתקשים בנשימה או חולים לאחר ניתוח בבית החזה מתאימים גם כן לטיפול שיקום נשימתי.

מלבדם, כל חולה הסובל מבעיות נשימה ויוכל להפיק תועלת מטיפולי השיקום הנשימתי יכול לעבור אותם ובכך לשפר את מצבו הכללי.

מה כולל השיקום הנשימתי?

סדנאות השיקום הנשימתי כוללות מפגשים עם מספר אנשי מקצוע בתחומים הרפואיים והפרא-רפואיים, אשר עוזרים לשיקום הריאות ושיפור מצב הנשימה

תרגילים פיזיותרפיים לשיפור הנשימה

באמצעות תרגילים שונים המבוצעים על ידי פיזיותרפיסטים ניתן להשיג שיפור במהלך הנשימה.

תרגילים אלו מלמדים את המטופלים לנשום בצורה יעילה ונכונה יותר, מביאים לחיזוק שרירי הנשימה ועוזרים להם לספק לגופם חמצן בצורה טובה יותר.

התרגילים השונים כוללים שימוש במכשירים שעוזרים לחזק את תהליך הנשימה ולשפר אותו. התרגול הנשימתי חייב כמובן להיות על בסיס יום-יומי, ועל כן המטופלים בדרך כלל מקבלים "שיעורי בית" בצורת תרגילי נשימה אותם עליהם לבצע בבית.

פעילות גופנית

בהתאם למצבו הכללי של המטופל, מבצעים במפגשי השיקום הריאתי תרגילים שונים לשיפור הכושר הגופני וסיבולת לב ריאה.

כידוע, כושר גופני חשוב ביותר, במיוחד עבור חולים עם מחלות ריאה וקשיי נשימה, ובמהלך שיקום הריאה הם מבצעים תרגילי כושר שונים בפיקוח מלא ותוך בקרה.

ייעוץ תזונתי

חלק זה של שיקום הריאה מתבצע על ידי תזונאים, ותפקידו לשפר את בריאות המטופלים על ידי שינוי התפריט לבריא ומזין יותר.

חולי מחלות הריאה הם בדרך כלל אנשים לא בריאים, ושינוי לתזונה בריאה יותר חיוני עבורם על מנת להימנע ממחלות נוספות כמו סכרת או מחלות לב.

ריפוי בעיסוק ותמיכה נפשית

פעמים רבות חולי מחלות הריאות סובלים מירידה במצב הנפשי ודיכאון על רקע מחלתם הקשה. ועל כן, בחלק ממפגשי השיקום הנשימתי מתבצעים שיחות עם אנשי מקצוע שתפקידם לעודד את המטופלים ולאפשר להם לחזור לשגרה.

חשיבות הטיפול הנפשי גדולה מאוד, שכן הוא משפר את ההיענות לטיפול התרופתי ולשינוי אורח החיים ולכן עוזר לחולים בצורה משמעותית.

חשיבות השיקום הנשימתי

השיקום הנשימתי חיוני עבור חולים רבים, ועוזר להם לשפר את מצבם הכללי ולשרוד שנים רבות. יש לזכור שמחלות הריאה הדורשות שיקום נשימתי יכולות להיות קשות ביותר, ולהפוך את החולים בהם למרותקים לבית. מפגשי הטיפול, מספקים להם הזדמנות לצאת החוצה מהשגרה הקשה, משפיעים באופן ישיר על מצב הרוח ועוזרים למטופלים כמובן לשפר את יכולת הנשימה, לחזק את הריאות ולהפוך את מצבם הגופני לטוב יותר.

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב כתבו לנו

דילוג לתוכן