סימפטומים לסרטן הריאות

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב כתבו לנו

גידול סרטני

גידול סרטניסרטן הריאות הוא גידול התופס מקום בחלל הריאה ומשפיע באופן ישיר על פעילות הריאה היום יומית.

הריאה היא רקמה ספוגית שתפקידה לאסוף אוויר, להעביר ממנו את החמצן אל העורקים ולהחזיר פחמן דו חמצני מהוורידים.

כאשר קיים בריאות גוש כלשהו, הוא מפריע לפעילות השוטפת של הריאה ולמעבר האוויר ויכול לגרום לסימנים שונים.

חשוב לציין שהגידולים של סרטן הריאה מתחילים לגרום להופעת סימפטומים רק בשלבים מאוחרים, כאשר הגידול גדול דיו כדי להפריע לפעילות השוטפת של הריאה ולמנוע את תפקודה התקין.

במקרים רבים, גידולים קטנים כלל לא גורמים לנזק ריאתי וניתן לחיות איתם (באופן זמני, כל עוד הם קטנים) ללא הפרעה בתפקודי הריאה ובפעילות הנשימה הרגילה.

סימנים של סרטן הריאות

קיימים מספר סימנים שמעלים את החשד שאכן מדובר בסרטן הריאות:

  • הופעת שיעול חדש – מקרים של הופעה של שיעול שאינו חולף יכולים לרמז על סרטן הריאות. בדרך כלל מדובר בשיעול הנמשך מספר שבועות ולא מגיב לטיפול בתרופות להקלה על השיעול.
  • שינויים בשיעול כרוני אצל מעשנים – כאשר מדובר במעשנים הסובלים משיעול כרוני, שינויים באופי השיעול יכולים לרמז על תהליך ממאיר. במקרה זה הופעת השיעול בשעות שונות, הגברה בתדירות ההתקפים ובעצמתם יכול להעיד על נוכחות סרטן הריאות.
  • שיעול דמי – יריקת דם בזמן השיעול, אפילו אם מדובר בכמות קטנה, יכולה להעיד על סרטן הריאות. במקרה זה יש לפנות באופן מיידי לרופא על מנת לברר את מקור הדם ולבצע את הבדיקות הנחוצות.
  • קוצר נשימה – קושי בפעולת הנשימה הכולל עליה בקצב הנשימה, תחושה של נשימה לא אפקטיבית או הרגשה ש"אין אוויר" יכולים להיגרם מסרטן הריאות. במקרים שונים סרטן הריאות יכול לגרום גם לכיחלון הנובע מקוצר הנשימה, ולפעמים מדובר בקוצר נשימה פתאומי שאינו חולף ספונטנית.
  • צפצופים – למרות שצפצופים מאפיינים בעיקר חולי אסתמה, מקרים של סרטן הריאה יכולים גם כן לגרום לצפצופים המבטאים הפרעה בדרכי האוויר הקטנות.
  • כאב חזה – כאבים בחזה עלולים להעיד על נוכחות הגידול, שלוחץ על רקמות אחרות וגורם להופעת כאב.
  • צרידות – פעמים רבות סרטן הריאה גורם לחץ על עצבים בגרון וכתוצאה לצרידות. הצרידות במקרה זה מופיעה מאוחר ומעידה על גידול גדול והתפשטות לבלוטות לימפה.

סימנים המעידים על מחלה גרורתית

בשלבים מאוחרים יותר של המחלה מתבטאים סימנים נוספים המעידים על שליחת גרורות לאיברים מרוחקים. סרטן הריאות שולח בדרך כלל גרורות לכבד, מוח, עצמות ובלוטת האדרנל וגורם לסימפטומים בהתאם.

  • כאב ראש – מתבטא לאחר שליחת גרורות למוח. בדרך כלל מלווה בבחילה והקאות ואף עלול להוביל להופעת פרכוסים ושינויים התנהגותיים.
  • כאבי עצמות – מופיעים לאחר שליחת גרורות לעצמות.

סימנים נוספים

כ-20% מהחולים בסרטן הריאות סובלים מתסמונת פאראנאופלסטית – מצב בו פעילות איברים אחרים נפגעת כתוצאה מהגידול.

התסמונת הפראנאופלסטית לא מחייבת הימצאות גרורות ויכולה להופיע גם בשלבים מוקדמים של המחלה.

בין הסימנים ניתן למצוא חום, שינויים בלחץ הדם וירידה משמעותית ומהירה במשקל. הגידול יכול להשפיע על המערכת האנדוקרינית ולגרום לשינויים במאזן האלקטרוליטים, תסמונת קושינג או גינקומסטיה (צמיחת שדיים אצל גברים).

בנוסף, עלולה להיגרם השפעה על מערכת העצבים ועל המערכת ההמטולוגית. בין הסימנים ההמטולוגים השונים ניתן למצוא אנמיה המופיעה בפתאומיות וללא סיבה מוגדרת, עליה בספירה הלבנה ובספירת הטסיות, ITP ומצבים נוספים.

יש לציין שסימנים אלו מופיעים בשלב מאוחר של המחלה, ומוקלים משמעותית לאחר טיפול תרופתי או כירורגי מתאים.

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב כתבו לנו

דילוג לתוכן