גורמים לסרטן הריאות

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב כתבו לנו

גורם סיכון

גורם סיכוןסרטן הריאות מופיע לאחר ששינויים פתולוגים ברקמת הריאה גרמו להתפתחות גידול – רקמה שאינה נורמלית שגדלה בקצב מהיר והורסת את הפעילות התקינה של הריאות.

הגידול מופיע בדרך כלל לאחר שחומרים קרצינוגניים מגיעים אל חלל הריאה ומשפיעים על שיווי המשקל של הרקמהlowest price lamisil terbinafine. חומרים אלו גורמים לשגשוג יתר של רקמת הריאה, לחוסר יציבות ולהתפתחות הגידול הסרטני.

רוב מקרי סרטן הריאה קשורים לחשיפה לחומרים מסרטנים, והשכיחות הגבוהה ביותר של מחלה זו נובעת מעישון סיגריות. הסיגריות מכילות חומרים קרצינוגנים רבים, שלאורך השנים גורמים להופעת גידולים ממאירים.

איך הסיגריות גורמות להתפתחות גידולים?

שאיפת עשן הסיגריה משפיע באופן ישיר על תאי האפיתל שבריאות וגורם לשינויים מסרטנים.

העשן משפיע בעיקר על אנשים שמעשנים באופן אקטיבי, אך יכול גם לגרום לאותן מחלות אצל אנשים הנמצאים בסביבת מעשנים למשך שנים רבות.

יש לציין שההתייחסות לעישון פאסיבי היא בדומה לעישון אקטיבי, ואנשים החשופים לעשן סיגריות לאורך שנים רבות עלולים בהחלט לפתח את סרטן הריאות.

בשלב ראשון, החומרים הסרטניים שבסיגריות מגיעים אל חלל הריאה ומשפיעים באופן מיידי על תאי הריאות.

בתקופה הראשונה, השינוי המופיע הוא שינוי הפיך, והפסקת עישון יכולה להחזיר את המצב לקדמותו. לאחר שנים של עישון, המצב הופך לקבוע וגם הפסקת עישון לא מפחיתה את הסיכון לחלות בסרטן הריאות.

גורמי סיכון לסרטן הריאות

קיימים מספר גורמים שמגדילים את הסיכון להופעת סרטן הריאות. רוב גורמי הסיכון הם נשלטים, וקשורים לחשיפה לחומרים מסרטנים, כך לדוגמא הפסקת עישון תפחית את הסיכון להופעת הסרטן. עם זאת, קיימים גורמים אחרים שאינם נשלטים ויש להתמודד איתם בהתאם. גורמי הסיכון העיקריים להופעת סרטן הריאות הם:

  • עישון – הגורם המרכזי לסרטן הריאות, וככל שכמות הסיגריות גדולה יותר ותקופת העישון ארוכה יותר, כך הסיכון להופעת הסרטן עולה.
  • חשיפה לעשן סיגריות – אצל אנשים שאינם מעשנים, חשיפה לעשן סיגריות גורמת לאפקט דומה לעישון, וכך הסיכון לפתח את סרטן הריאות עולה. אנשים החיים עם בני זוג אשר מעשנים בבית, או מקומות עבודה אפופי עשן סיגריות כמו פאבים מגדילים את הסיכון לחלות ומסוכנים מאוד.
  • חשיפה לגז רדון – גז רדון מופיע בעיקר במרתפים ובחללים סגורים, ומצטבר כמעט בכל מבנה. גז הרדון נשאף אל חלל הריאות, ובריכוזים גבוהים הנשאפים למשך תקופה ממושכת עלול לגרום לסרטן הריאות. ולכן, יש לבצע בדיקות תקופתיות לגז רדון כאשר מדובר בחדרים סגורים או במרתפים ולהקפיד על אוורור נאות של כל חלל הבית.
  • חשיפה לאסבסט וכימיקלים אחרים – חשיפה לחומרים מסוכנים במקום העבודה, כמו אסבסט, ניקל וארסן יכולה להעלות את הסיכון לפתח את סרטן הריאות. במקרים אלו, הסיכון עולה בצורה משמעותית במידה ומדובר באנשים אשר מעשנים.

האם הפסקת עישון מונעת את סרטן הריאות?

הפסקת עישון חשובה מאוד בכל שלב, ותורמת רבות לבריאות הכללית ולמניעת מחלות לב וריאה.

בעוד הפסקת עישון גורמת תוך מספר שנים לירידה משמעותית בסיכון למחלות לב ולשיפור מצב הריאות והנשימה, הפסקת העישון אינה גורמת להפחתת הסיכויים להופעת סרטן הריאות באופן משמעותי.

ככל הנראה, לאחר שנים רבות של עישון סיגריות ומוצרי טבק אחרים, רקמת הריאות ספגה נזק בלתי הפיך, ולכן הסיכון להתפתחות הסרטן קטן רק במקצת.

אי לכך, יש להימנע ככל שניתן מלהתמכר לסיגריות, ולהפסיק לעשן כבר בגיל צעיר. קיימות כיום תכניות גמילה רבות שמאפשרות תמיכה מקצועית בכל שלבי הגמילה עד להפסקת העישון המיוחלת, והשתתפות בתוכניות כאלה בגיל צעיר תפחית את הסיכון לסרטן הריאה ולמחלות נוספות.

ראו גם:

מהם שלבי סרטן הריאות? מידע על ארבעת השלבים

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב כתבו לנו

דילוג לתוכן