אלרגיות אשר מובילות לאסתמה

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב כתבו לנו

הגורם המסתורי למחלת הריאות כתוצאה מסיגריות אלקטרוניות התגלה
מה מוביל להתקפי אסתמה
הקשר בין אלרגיה ואסתמה

אלרגיה היא התגובה של המערכת החיסונית בעת חשיפה לחומר אותו היא מזהה בטעות כחומר מזיק, כגון אבקת פרחים, עובש, או שיער של בעלי חיים. בקרב אנשים הסובלים מאלרגיות, מזהה המערכת החיסונית חומרים אלו כ"אלרגנים" ובתגובה נוצרות תגובות הגורמות להפרעה בתפקודים הרגילים של הגוף. כלומר, אלרגנים הם הגורמים לסדרת תגובות של אלרגיה.

אסתמה היא מחלה של העורקים בקנה הנשימה (הסימפונות), אשר אחראים על הובלת האוויר פנימה והחוצה דרך הריאות. התקפי אסתמה עלולים להיות מופעלים באמצעות אלרגיות המגדילות באופן זמני את הדלקת בדרכי הנשימה אצל אדם רגיש. אסתמה ואלרגיות הולכים לעיתים קרובות יד ביד.

אוויר נשאף דרך האף וקנה הנשימה אל הסימפונות. שקי האוויר הנשאפים עלולים לעיתים לאסוף אוויר מעופש. במהלך נשימה רגילה, השרירים המקיפים את דרכי הנשימה הרגועות מעבירים אוויר באופן חופשי. אך במהלך התקף אסתמה, מתרחשים שינויים קריטיים אשר עוצרים את האוויר מלנוע בחופשיות אל דרכי הנשימה.

אלרגיות אשר עלולות לגרום להתקף אסתמה

אלרגנים הם חומרים נשאפים אשר מהווים טריגרים בקרב אנשים הסובלים מאסתמה. קדחת השחת או נזלת אלרגית עונתית מתרחשות כאשר אדם בא במגע עם אלרגן או חומר אליו הוא רגיש. האלרגנים הנשאפים הנפוצים כוללים קשקשים של בעלי חיים, אבק, חלקיקי חרקים, עובש ואבקת פרחים.

מומחים רפואיים ממליצים לאנשים הסובלים מאלרגיות הגורמות להם להתקף אסתמה, לנסות לזהות את האלרגנים הנשאפים המסוימים, אשר מפעילים אצלם תסמיני אסתמה, על מנת להימנע מהם.

אלרגיות למזון – לעיתים רחוקות גורמות אלרגיות מסוג זה לאסתמה, אך יחד עם זאת, הם עלולים לגרום לתגובה קשה מסכנת חיים אשר בדומה להתקף אסתמה, מאופיינת בעיקר בתסמיני קוצר נשימה. המאכלים הנפוצים ביותר הקשורים לתופעת אלרגיות הגורמות להתקפי אסתמה הם:

  • ביצים
  • חלב
  • בוטנים
  • אגוזים (כולל שקדים, אגוזי פקאן ואגוזי מלך)
  • סויה
  • חיטה
  • דגים
  • פירות ים

גם שימורי מזון עלולים לעורר התקף אסתמה, והם כוללים תוספים כגון נתרן ואשלגן, אשר משמשים בדרך כלל לעיבוד מזון וניתן למצוא אותם במזונות ובמשקאות כגון פירות או ירקות מיובשים, יין ובירה, מיץ לימון משומר, שרימפס טרי, קפוא או מוכן ומזונות חמוצים. אם אדם חושד כי מזונות מסוימים עלולים להיות הגורם להתקף אסתמה אותו הוא חווה, עליו להתייעץ עם הרופא. ניתן לבצע בדיקות אלרגיה על העור על מנת לאשר את האבחנה.

התסמינים הנפוצים של אסתמה

התסמינים של אסתמה כוללים השבתת דרכי הנשימה. אנשים מסוימים עלולים לחוות התקף אסתמה לעיתים רחוקות, בעוד שאחרים סובלים מהתסמינים מידי יום. התסמינים הנפוצים כוללים שיעול חזק, במיוחד בלילה, קוצר נשימה, צפצופי נשימה, ולחץ או כאבים בחזה.

תסמיני האלרגיות למזונות אשר עלולים להוביל להתקף אסתמה כוללים כוורות, פריחה, בחילות, כאבי ראש, הקאות, שלשולים, התעטשויות וגודש באף. אנשים מסוימים עלולים לחוות צפצופי נשימה או אנפילקסיס, נפיחות הגרון אשר עלולה לנתק את דרכי הנשימה.

לא כל אדם חווה את התסמינים באותו אופן, והם אף עשויים להשתנות מהתקף אחד למשנהו. לעיתים הם מתונים בהתקף אחד וחמורים בהתקף אחר. התקפי אסתמה קלים בדרך כלל נפוצים יותר.

התקפים חמורים נפוצים פחות, אך דורשים סיוע רפואי מיידי. חשוב לזהות ולטפל גם בתסמינים קלים על מנת למנוע התקפים קשים ולשלוט על האסתמה. אם אדם סובל מאלרגיות אשר עלולות להוביל להתקפי אסתמה, תגובה לכל חומר הגורם לאלרגיה עלול להחמיר את התסמינים בכל עת.

הטיפול לאסתמה

קו הטיפול הראשוני הוא הימנעות מהחומרים האלרגנים הגורמים לאסתמה. במקרים חמורים, ירשום הרופא תרופות מותאמות אישית למצבו הרפואי של האדם, לאחר בדיקת ההיסטוריה הרפואית שלו. באמצעות שליטה יומית על תסמיני האסתמה, ניתן למנוע את ההתקפים או לפחות להגבילם. שימוש נכון בתרופות הוא הבסיס לשליטה טובה במצב.

ראו גם:

הגורמים המנבאים אסתמה בילדות

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב כתבו לנו

דילוג לתוכן