מהם הגורמים לאסתמה בילדות?

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב כתבו לנו

אסתמה

אסתמהאסתמה היא מחלה דלקתית של דרכי הנשימה. מחלה זו מתבטאת בדרך כלל בהתקפים של קוצר נשימה, המטופלים על ידי תרופות המרחיבות את סמפונות הריאה.

מדובר במחלה נפוצה מאוד, שיכולה להופיע בכל גיל, ושכיחה בעיקר בילדות. היא יכולה  להופיע ברמות חומרה משתנות, מדרגה קלה ביותר של קוצר נשימה במאמצים קשים בלבד המופיע לעיתים נדירות, ועד התקפים תכופים הדורשים טיפול אינטנסיבי ומורכב.

סימן אופייני להתקף אסתמה הוא הימצאות צפצופים בעת הנשימה, כתוצאה מהיצרות וחסימה של דרכי האוויר הקטנות בריאה.

אסתמה בילדות

אסתמה היא מחלה שכיחה במיוחד בילדים. מאריכים שלמעלה מ -10% מהילדים סובלים מאסתמה בדרגות חומרה שונות.

אסתמה בגיל הצעיר מאוד (בגילאי הגן) חולפת לעיתים קרובות, ולעיתים קשה להבחין בינה לבין מחלות נגיפיות חוזרות. גם אסתמה בגילאי הילדות המאוחרת יותר אין משמעה בהכרח אסתמה שתמשך בבגרות. מחלת האסתמה ידועה כמחלה העוברת נסיגה ספונטנית (רמיסיה), ולעיתים קרובות ילד שסבל מאסתמה בצעירותו לא יסבול מהמחלה בבגרותו.

גורמים המשפיעים על הסיכון למחלת אסתמה בבגרות

מחקרים רבים נעשו כדי לבחון מה הגורמים המנבאים את הסיכון לאסתמה שתלווה את הילד לאורך חייו. זיהוי של גורמי סיכון אלו יכול להבדיל בין ילדים שצפוי להם טיפול ממושך, לאורך כל החיים, ובין ילדים עם מחלה קלה יותר וחולפת, שתשפיע עליהם רק בתקופת הילדות והנערות. מספר גורמי סיכון כאלו כבר זוהו בעבר במחקרים שונים.

דרגת מחלה חמורה נקשרה למחלה בעלת סיכון נמוך לנסיגה. עם זאת, הערכה מדויקת של גורמים נוספים ושל הסיכון למחלה כרונית לא הוערכה במחקרים מבוקרים רבי משתתפים. לאחרונה פורסם בכתב העת המוביל ברפואת ילדים  “Journal of Pediatrics” מאמר שניסה לתת תשובות מדויקות יותר לשאלות שתוארו.

במאמר זה חולקו שאלונים לפני כ – 17 שנה ל-3,400 ילדים בשבדיה, בגילאי 7-8. מתוך 3,400 ילדים אלו, נמצאו כ – 250 ילדים שסבלו  מאסתמה. הילדים שאותרו עברו הערכה חוזרת מדי שנה עד הגיעם לגיל 19, עם מעקב סדיר אחר מעל 200 ילדים.

במהלך שנות המעקב נבדק האם הילדים עברו נסיגה של מחלת האסתמה, כאשר נסיגה הוגדרה על ידי החוקרים כתקופה ארוכה משלוש שנים ללא שימוש בתרופות כלשהן לאסתמה וללא אירועים של צפצופים.

בהערכה של כל הילדים שהשתתפו במחקר בגיל 19, 21% מהילדים עברו נסיגה של המחלה, 38% סבלו מאסתמה התקפית לסירוגין, ו – 41% סבלו מאסתמה מתמשכת.

החוקרים ביקשו למצוא אלו גורמי סיכון בגיל הצעיר (כלומר בעת התחלת המעקב) נקשרו לנסיגה.

תוצאות המחקר ומסקנותיו

נמצא במחקר כי אלרגיה לחיות בעלות פרווה (חתולים, כלבים, וכדו') ואסתמה קשה נקשרו באופן הפוך לסיכוי לנסיגה.

כלומר, ילדים שפיתחו אלרגיה לחיות היו בעלי סיכוי מופחת להיעלמות האסתמה. גם בנות נמצאו בסיכון נמוך יותר לנסיגה האסתמה. לא נמצא קשר לאסתמה במשפחה, חיים באזור כפרי, ועישון.

אז האם האסתמה תישאר?

אסתמה איננה מחלה יציבה. היא מחלה שעוברת שינויים, מחמירה וגם נעלמת. גם לילדים הסובלים מאסתמה בגיל בית הספר סיכוי ל"הבריא" מהמחלה, ולא להזדקק לטיפול בגיל מאוחר יותר.

המחקר החדש שפורסם מצביע על הקשר בין אלרגיה לבעלי חיים וסיכון לאסתמה שתוותר בגיל המבוגר. בספרות הרפואית ידוע על קשר בין סממנים "אטופים" – דלקת עור מסוג "אטופיק דרמטיטיס", קדחת השחת, אלרגיה עונתית – כסמנים מנבאים לאסתמה בבגרות. מחקר אפידמיולוגי זה מוסיף מידע הנוגע לסיכוי להיעלמות האסתמה, אך דומה שעדין רב הנסתר על הנגלה.

ראו גם בנושא:

איבחון אסתמה

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב כתבו לנו

דילוג לתוכן