אימונותרפיה לטיפול בסרטן הריאות, עד כמה היא יעילה?

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב כתבו לנו

אימונותרפיה לטיפול בסרטן הריאות, עד כמה היא יעילה?

במשך הרבה מאוד שנים רווחו הטיפולים הכימותרפיים לטיפול בסרטן, לרבות סרטן ריאות. מהות הטיפולים הללו היא לפעול כנגדאימונותרפיה לטיפול בסרטן הריאות, עד כמה היא יעילה? סוגי תאים שמתחלקים בצורה מהירה. בשל החסרונות הנלווים לטיפול מסוג זה, פותח דור חדש של טיפולים. טיפולים אלה נקראים אימונותרפיה. נסביר על משמעות הטיפול בזה כנגד סרטן הריאות ועד כמה הוא יעיל.

בניגוד לכימותרפיה, אימונותרפיה מחזקת את המערכת החיסונית

הבעיה המרכזית עם כימותרפיה כנגד סרטן הריאות נובעת מכך שהטיפול לא יודע לזהות בצורה אופטימלית רק את התאים הסרטניים. כלומר, לצד תאי סרטן ניזוקים גם תאים בריאים שמנגנון החלוקה שלהם מהיר, למשל במערכת העיכול. אימונותרפיה נועדה לפעול בצורה אחרת, כך שיתבצע זיהוי מדויק ונכון, אך ורק של התאים המזיקים, הסרטניים. אימונותרפיה, כך על דעת רבים, צפויה בעתיד להפוך לכלי מאוד מרכזי במאבק בסרטן, על ידי חיזוק מערכת החיסון ותמיכה ביכולתה להתמודד עם תאים סרטניים בריאות ובכלל. כיום, מדע הרפואה משקיע מאמצים רבים במחקר, על מנת לפתח את היישומים תוך מחקרים קליניים מרובים.

האם אימונותרפיה מתאימה לכלל סוגי סרטן הריאות?

סרטן הריאות בא לידי ביטוי בצורות מצורות שונות. כידוע, זהו אחד מהמחלות הנפוצות וידועות שתי תצורות מרכזיות. צורה אחת הינה צורה שבה תאי הסרטן הינם קטנים וצורה אחרת, שבה התאים הסרטניים בריאות אינם קטנים. בשלב זה, אימונותרפיה עבור חולי סרטן תתאים בעיקר לטיפול בחולים שאצלם אובחנו תאים שאינם קטנים. מטרת הטיפול היא להפוך את יעילות מערכת החיסון למשופרת בזכות זיהוי מועצם של התאים הפגומים. בשלב זה, הטיפול עשוי להתאים לחלק מהחולים בתור טיפול קו ראשון ובחולים מסוימים, כטיפול קו שני. חשוב לציין כי עבור חולים מאובחנים, שסובלים גם ממצבים רפואיים אחרים שאינם קשורים לכך, עשויה להיות מניעה להשתמש באימונותרפיה. כך לדוגמא במחלות הקשורות עם מערכת החיסון, דלקות מפרקים, מחלות בבלוטת התריס, זאבת ועוד.

כיצד עובדת אימונותרפיה?

טיפולי אימונותרפיה כפי שקיימים או מפותחים בימים אלה פועלים בצורות שונות. חלק מהטיפולים נועדו להגביר את היכולת של מערכת החיסון לפעול נגד תאים סרטניים. זה מתאים כאשר במחלה מערכת החיסון מעוכבת וצריך לחזקה. תוצאה אפשרית של טיפול מסוג זה הינה יצירת התכווצות של הגידול. טיפולים מסוג אחר כוללים ביצוע שינוי בתאי מערכת החיסון, אם כי כיום זו שיטה שעדיין פחות מתאימה לסרטן ריאות. תרופות אימונותרפיות מסוימות (טיפולים ביולוגיים) יכולים להועיל בשילוב עם כימותרפיה או ניתוח. כך למשל גם הגידול אינו מאפשר הסרה של הסרטן בניתוח, לאחר חיזוק מערכת החיסון והתכווצות הגידול, משלימים את הפעולה על ידי הליך כירורגי.

עד כמה טיפולי אימונותרפיה יעילים?

על פי המחקר כיום, מעריכים שבערך כרבע מהחולים שמאובחנים עם סרטן ריאות מסוג NSCLC (ללא תאים קטנים), יקבלו את הטיפולים האימונותרפיים בצורה טובה. יעילות הטיפול נמצאה כגבוהה יחסית, בקרב חולים שאצלם זוהתה פעילות יתר של חלבונים מסוימים. מדובר בחלבונים שידוע כי הם מחלישים את מערכת החיסון וכנגדם פועלת האימונותרפיה בצורה טובה למדי. התרופה מבטלת את פעולת החלבון, מה שמחזק את מערכת החיסון.

בשלב זה, הטיפול בסרטן ריאות אלים יחסית ניתן פחות בכלים ביולוגיים אולם על פי ההערכות, הטיפול בעתיד ילך וישתפר. מחקרים נוכחיים בודקים כיצד השילוב בין כימותרפיה ואימונותרפיה בחולי סרטן ריאות קשים יביא לשיפור במצב. התוצאות בינתיים, טובות למדי. לסיום, חשוב לציין כי בניגוד לדעה הרווחת, גם לטיפול אימונותרפיה עשויות להיות תופעות לוואי אם כי שונות מטיפולים כימותרפיים. אלה תופעות הקשורות לעוררות מערכת החיסון.

מקורות ולקריאה נוספת:
https://www.webmd.com/lung-cancer/lung-cancer-immunotherapy-right-for-me#:~:text=If%20you%20have%20advanced%20non,recognize%20and%20kill%20cancer%20cells.
https://www.cancer.org/cancer/lung-cancer/treating-non-small-cell/immunotherapy.html

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב כתבו לנו

דילוג לתוכן