טיפול תרופתי באסתמה

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב כתבו לנו

טיפול תרופתי

טיפול תרופתיהטיפול התרופתי במחלת האסתמה חשוב ביותר על מנת למנוע התקפים ולטפל בהם. משתמשים בשני סוגים עיקריים של טיפול תרופתי – טיפול תרופתי ארוך טווח וטיפול מיידי בהתקף.

מלבד זאת ניתן לטפל גם בתרופות נוספות למניעת אלרגיה ולטיפול במצבים נוספים המגבירים את הופעת ההתקפים.

טיפול תרופתי ארוך טווח

התרופות לטווח הארוך צריכות להילקח כל יום, ותפקידן למנוע הופעת התקפים. השימוש בתרופות מסוג זה עוזר להפחתת סימני המחלה ומונע את התפתחות רוב ההתקפים. ברוב המקרים מדובר בטיפול הניתן על ידי משאף או באינהלציה,  והתרופות העיקריות מסוג זה הן:

סטרואידים בשאיפה

בשל הבסיס הדלקתי של התקפי האסתמה, אחד הטיפולים היעילים ביותר במחלה הוא שימוש בסטרואידים בשאיפה. בדרך כלל, רוב חולי האסתמה משתמשים במשאפים או אינהלציות של בודיקורט או פליקסוטייד, אשר בשימוש קבוע עוזרות להפחתת הסימפטומים.

יש לציין שבמקרה זה הסטרואידים לא גורמים לתופעות לוואי ארוכות טווח משמעותיות, ובשימוש נכון ניתן להגיע לתוצאות יפות בזכות השימוש בהם.

מרחיבי סימפונות ארוכי טווח

אלה תרופות המספקות את הרחבת הסימפונות למשך כל היום. בניגוד למרחיבי הסימפונות קצרי הטווח, תרופות אלו עוזרות במניעת הופעת ההתקפים ושומרות את דרכי האוויר רחבות ופתוחות. התרופות הנפוצות מסוג זה הן פוראדיל, אוקסיס או סרבנט, והן עוזרות במניעת ההתקפים.

מבחינת תופעות לוואי, חלק מהחולים סובלים מרעידות בידיים, כאב ראש חריף וטכיקרדיה, ובמקרה זה אין ברירה אלא לוותר על השימוש בתרופות אלו.

תכשירים משולבים

בשל האפקט הסינרגיסטי של מרחיבי הסימפונות והסטרואידים, והידע שהשימוש בשתי התרופות יחדיו משיג תוצאות מצויינות, קיימים תכשירים משולבים המספקים לחולים טיפול סטרואידי ומרחיבי סימפונות במשאף אחד.

תרופות כמו סימביקורט מפחיתות באופן משמעותי את הסיכון להתפתחות התקפים ועוזרות למטופלים רבים בארץ ובעולם.

סינגולייר

תרופה המשמשת בשלבים מתקדמים של המחלה ועוזרת להפחית את הופעת ההתקפים על ידי מנגנון של תנגודת ליצירת לויקטרינים. תרופות אלה משמשות במקרים של חוסר סבילות למרחיבי הסימפונות או הסטרואידים, ומומלצות בעיקר לילדים.

תאופילין

תכשיר הניתן דרך הפה ומרחיב את דרכי האוויר למשך 24 שעות. השימוש בתאופילין מאפשר נשימה רציפה למשך כל היום, אך עם זאת אינו נמצא בשימוש תדיר בשל תופעות לוואי.

תרופות להקלה מיידית על התקף

במקרה של הופעת התקף, על חולי אסתמה להשתמש בתרופות שונות שגורמות להפסקת ההתקף וחזרה לנשימה תקינה. בניגוד לתרופות ארוכות הטווח, התרופות שבשימוש המיידי חייבות לספק אפקט מהיר, ובשל כך שונות. התרופות העיקריות מסוג זה הן:

מרחיבי סימפונות קצרי טווח

תרופות כמו ונטולין או בריקלין מספקות הרחבה מיידית של הסימפונות וגורמות להפסקת ההתקף ושיפור הנשימה. תרופות אלה פועלות תוך מספר דקות ומשיגות אפקט של הרחבת סימפונות למשך כמה שעות.

על כל אדם הסובל מאסתמה לקחת לכל מקום משאף, על מנת להשתמש בו במידת הצורך. השימוש בתרופות אלה לא נעשה רק במהלך התקף, אלא במקרים שקיים סיכון להופעת התקף כמו לפני פעילות גופנית או לפני יציאה לאוויר קר.

סטרואידים סיסטמיים ודרך הוריד

במקרים קשים ניתן להקל על ההתקפים על ידי סטרואידים הניתנים דרך הפה או דרך הוריד. הסטרואידים עוזרים להפסיק את האפקט הדלקתי הגורם להתקף האסתמה ובכך מפחיתים את הצפצופים ואת קוצר הנשימה.

הטיפול בסטרואידים משפיע לאחר מספר שעות, ולכן יש לשלבו כמובן עם טיפול במרחיבי סימפונות. ברוב המקרים שימוש כזה בסטרואידים נעשה בחדר המיון או במרפאה, וטיפול מסוג זה אינו מיועד כטיפול ביתי ועצמאי.

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב כתבו לנו

דילוג לתוכן