ריאותהריאות בגוף האדם הן איבר הנשימה העיקרי ותפקידן הוא לשאוף את האוויר בכדי לקלוט חמצן אשר עובר אל מערכת הדם שלנו. התאים בגוף זקוקים לחמצן כדי להתפתח ולצמוח כשורה.

הידעתם כי במהלך יום שגרתי אדם בריא נושם כמעט 25,000 פעמים? כאשר אדם נושם פחות מהמספר הנקוב הרי שחל שינוי בתפקוד הריאה שלו והוא עלול לחלות במחלת ריאה.

אותו האדם יחווה קשיי נשימה בדרגות שונות, תלוי בסוג ובחומרת המחלה. פגיעות חמורות של הריאות בגוף אדם עלולות להיות מסוכנות מאוד ואף לגרום למוות.

על הריאות שלנו

שתיי הריאות ממוקמות בבית החזה ומתחילות מעצם הבריח ועד הסרעפת כאשר לריאה הימנית שלוש אונות ואילו לראיה השמאלית שתי אונות. הסיבה לכך שאינן שוות בגודלן, והראיה השמאלית קטנה יותר היא כדי להכיל את הלב.

קנה הנשימה הינו צינור המתחיל מהגרון ומסתיים בבית החזה ומתפצל לשני סימפונות שמטרתם להעביר אוויר אל הריאות.

כאשר נאדית (שלפוחיות אוויר המתחברות לסימפונוניות הקשורות לסימפונות) מלאה באוויר שנשאף מפעפע חמצן אל הדם שבנימים ובמקביל מפעפע פחמן דו חמצני החוצה מנימי הדם אל האוויר שבנאדיות.

זוהי פעולת נשיפה הנחשבת תקינה כאשר חמצן ופחמן דו חמצני מפעפעים במקביל ממערכת הגוף השלנו.

בשאיפת אוויר שאינו נקי כמו עשן הסיגריות, אנו מסתכנים בשיבוש תהליך הנשימה והשאיפה וכך למעשה עלולה להיווצר במהרה פגמים בראיה שעלולים להוביל למחלות שונות.

הגורמים למחלות ריאה

קיימים גורמים רבים למחלות הריאה שהעיקריים שביניהם הם הנזקים שאנו בני האדם גורמים לעצמנו – חלה מנזקי העישון ועד תוצרים של העולם המערבי המתועש כגון מזון ואורח חיים לא בריא.

אולם לא רק גורמים סביבתיים עלולים לגרום למחלות הנוראיות הללו אלא גם גורמים גנטיים אשר עוברים בתורשה או קשורים למכסת גיל מסוים כאשר הגוף אינו יכול להכיל יותר מזהמים וחיידקים.

גורם זיהום סביבתי מספר אחד – עישון

אחת מחלות הריאה הקשות ביותר הינה סרטן הריאות שלרוב נגרם מגורם הזיהום העיקרי, עישון סיגריות. לרוב יחלו במחלה המעשנים הכבדים, האקטיביים – אולם אין להוציא מן הכלל את החשופים פסיבית לזיהום העשן וסיכון לסרטן הריאות גם כן.

עשן הסיגריות גורם נזק אדיר לריאה וגורם לשקיעת גורמים מעודדים התפתחות מחלת הסרטן (קרצינוגנים). פעולת שאיפה זו מעודדת שינויים במחזור התאים וחלוקתם באופן תקין.

לא רק סרטן הריאות הינה מחלה הנגרמת בעיקר בשל עישון אלא מחלות כגון נפחת, אסתמה, ברונכיטיס כרונית הנגרמות מחשיפה ישירה או עקיפה של עשן הסיגריות.

חשוב לציין שלא כל המעשנים הכבדים עלולים לחלות במחלות אלו ועל ידי גמילה מעישון מוקדם ככל האפשר וטיהור הגוף מעשן הסיגריות יכול לגרום להפחתת הסיכון לחלות במחלות הללו.

גנטיקה ותורשה הגורמים למחלות ריאה

כפי שציינו לעיל, הריאות לא יספקו לגוף את החמצן הדרוש לו במקרה של הרס בתהליכי הנאדיות. כמו כן, חוסר היכולת לסלק את הפחמן דו חמצני מן הגוף עלול להוביל למצבים קריטיים של קוצר נשימה ושיבוש חיי השגרה כליל.

סיסטיק פיברוזיס הינה דוגמא למחלה תורשתית-גנטית שנובעת מתפקוד חלבוני לקוי של תאי האפיתל שאינם מצליחים לאזן את המלחים בגוף וגורמים לזיהומים בריאות, שיעול וצפצופים. המחלה תוקפת בעיקר תינוקות שהוריהם בעלי כרמוזום 7 והם נשאים של המחלה (אך לא בהכרח חולים בה).

דוגמא אחרת היא בעלי מערכת חיסונית חלשה שחלו בעקבות זאת גם במחלות הריאה השונות. הסיבה נעוצה בכך שבשל היותם מוחלשים חיסונים הם חשופים ברמה גבוהה מהשאר לחיידקים, וירודים ומזהמים אשר עלולים ליצור אצלם בעיות תפקוד וקשיי נשימה.

דרכי טיפול והתמודדות עם מחלות ריאה.

באופן כללי קשה לסווג את דרכי הטיפול של מחלות הריאה בכללותן. מחלות בריאה הן שונות ומגוונות והטיפול בהן נקבע בהתאם לסוג המחלה וחומרתה:

על האתר

המידע באתר "בריאות הריאות" הינו אתר מידע שמטרתו הבנה בסיסית של המושגים הרחבים בכל הנוגע לנושא מחלות הריאה.

הכתוב באתר אינו מתיימר להחליף ייעוץ רפואי ולכל בעיה ושאלה מומלץ לפנות לרופא המשפחה בהקדם ולא רק להסתמך על הכתוב באתר זה.

דילוג לתוכן