טיפול באינהלציה במקרים של מחלות בריאה

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב כתבו לנו

אינהלציה

אינהלציהטיפול באינהלציה, במחלות הריאה השונות, הן הכרוניות והן האקוטיות הוא טיפול נפוץ, אשר לרוב, נמצא יעיל אפילו לאחר טיפול קצר. אינהלציה הינה טיפול אשר כולל תרופות שמצליחות להרפות את השריר החלק בסמפונות, למען פעולת נשימה קלה יותר.

האינהלציה, אשר הינה טיפול בשאיפה של תרופה במצב גז, ההופך לנוזל שאיפה, יכולה להינתן במסגרת אשפוזית, כמו גם במסגרת ביתית כחלק מהטיפול המשלים.

יתרונה הגדול הוא בעצם מתן ישיר של התרופה לריאות, ללא מעורבות של מנגנונים נוספים בגוף.

אינהלציה יכולה להינתן במגוון דרכים, אשר המוכרת והנפוצה ביותר היא המשאף. המשאף, אשר מצריך תיאום בין פעולת השאיפה ושחרור התרופה, פעמים רבות, קשה להפעלה על ידי ילדים צעירים.

השימוש מצריך אימון ומשמש בעיקר למצבים כרוניים של קוצר נשימה. ארוצ'יימבר הינו מסכה אשר דרכה מועברת התרופה.

במסגרת אשפוזית, נוהגים להשתמש בכשיר אינהלציה גדול יותר. בדרך כלל הוא יהיה מסורבל יותר ולא יוכל להתנייד. גודל המסכה חייב להתאים לגודל הפנים בצורה מיטבית כך שיעטוף את האף והפה, למטרת טיפול יעיל יותר.

מי משתמש באינהלציה?

בדרך כלל, השימוש באינהלציה הוא הנפוץ ביתר בין חולי האסתמה הקלה והכרונית. אולם גם חולי COPD, כמו חולי אמפיזמה או ברונכיטיס כרונית משתמשים באינהלציה כטיפול המקל על תסמיני המחלה.

אולם, האינהלציה תהיה יעילה לכל מחלה אשר מעוניינים בהכוונת התרופה באופן ישיר לריאות ללא מעורבות איברים ומערכות אחרות בגוף, כמו סטרידור, סיסטיק פיברוזיס וכל מחלה זיהומית בדרכי הנשימה.

לפעמים הדרישה היא לטפל באינהלציה מספר פעמים ביום, דרישה המקשה על ההיענות לטיפול, במיוחד בקרב ילדים.

על פי נתוני הסטטיסטיקה, כשליש מהילדים נזקקים לטיפול אינהלציה לפחות אחד עד גיל שלוש, עקב אפיזודות של קוצר נשימה אקוטיות.

התרופות הניתנות באינהלציה מיועדות להרפיית השריר החלק בסמפונות. הודות לתפקיד זה, הטיפול עוזר בשחרור היצרות אשר התרחשה בסמפונות, כיוח טוב יותר, שיפור בתפקוד הריאתי  והקלת הנשימה.

התרופות אשר ניתנות באינהלציה משמשות לטיפול בטווח הקצר (עד 6 שעות) ולטווח הארוך (עד 24 שעות), על פי סוג הבעיה וחומרת התסמינים.

הרעיון העומד מאחורי טיפול זה

התרופות יכולות להיות משני סוגים: תרופות אנטיכולינרגיות ותרופות אגוניסטיות. במקרים של התקפי אסתמה או מחלות ריאה אחרות, התרופות הנפוצות ביותר אשר משתמשים בהן ונוהגים לתת אותן הן: ונטולין ובודיקורט בשאיפה.

תפקידו של הונטולין הוא להרחיב את הסמפונות ולפתוח את חסימת דרכי הנשימה, בעוד שבודיקורט הינה סטרואיד אשר מפחית את סימני הבצקת.

למהילת תרופות אלה, ולהישג של המינון היעיל ביותר, משתמשים במים פיזיולוגיים. זמן ממוצע לשאיפת החומרים באינהלציה הינו 15 עד 20 דקות.

מכשיר האינהלציה, או הנבולייזר, עובד על חשמל ובוכנה, ויכול להפוך את הנוזל התרופתי לתרסיס נשאף.

יתרונות נוספים אשר יש למכשיר האינהלציה, מלבד המעבר הישיר לריאות ללא שילוב מערכות גוף אחרות, הם: קלות נשימה לאחר הטיפול, מתן כמויות גדולות של תרופות, ומתן קל וידידותי של החומר.

עם זאת, אצל ילדים, פעמים רבות, טיפול באינהלציה גורר בכי רב, התמרדות וחוסר שיתוף פעולה עם ההורים.

למרות המיתוס, בכי הילדים רק מפריע לספיגת החומר בדרכי הנשימה, ולטיפול יעיל. צריכים להיעשות מירב המאמצים בכדי להרגיע את הילדים ולגרום לשיתוף פעולה טוב יותר.

מעבר לחיסרון זה, המכשירים השונים פועלים ברעש חזק, כך שיש לקחת גורם זה בחשבון כגורם מפריע הן למבוגרים והן לילדים. מכשירי אינהלציה מתקדמים יותר, אלקטרוניים, יכולים להתגבר על חסרונות אלה ולהוות את פיתוח העתיד.

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב כתבו לנו

דילוג לתוכן