טיפול בדבק ביולוגי

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב כתבו לנו

טיפול

טיפולמחלות COPD, כמו אמפיזמה וברונכיטיס כרונית פוגעות בחולים רבים בארץ ובעולם, ולרוע המזל עוד לא נמצא טיפול המביא לריפוי מלא.הטיפולים הנפוצים כיום הם שימוש בתרופות להרחבת סימפונות, סטרואידים וחמצן, וכמו כן קיים דגש גדול על טיפול לשיקום הריאה.

בשנים האחרונות החלו לבצע טיפול נוסף להקטנת נפח הריאה. זהו בעיקרון טיפול כירורגי אשר אחראי להסרת נפחי הריאה המיותרים המפריעים מאוד לחולי האמפיזמה, ובכך מקל באופן משמעותי על כל מהלך הנשימה.

אחת הבעיות הגדולות בטיפול הכירורגי הוא תופעות לוואי קשות וסיכויי תמותה גדולים. יש לזכור שחולי האמפיזמה הקשים אינם מועמדים טובים לניתוח ולכן סיכויי הצלחתו של ניתוח מסוג זה נמוכים מאוד.

השימוש בדבק ביולוגי להקטנת נפחי ריאה

בשנים האחרונות, התפתחה שיטה חדשה להקטנת נפחי הריאה מבלי להשתמש בטכניקות כירורגיות ולסכן באופן משמעותי את החולים.

הטיפול מתבצע בהרדמה ובאמצעות ברונכוסקופיה, אשר במהלכה משתמשים בדבק הביולוגי לסגירת דרכי האוויר ולהקטנת נפח הריאה. בזכות פרוצדורה זו, הריאות המטופלות עוברות תמט, נפחן קטן ונפח הריאה הכללי מצטמצם.

בעוד חולי האמפיזמה ה"קלאסית" נאלצים להתמודד עם נפח ריאות גדול מאוד המפריע להם לנשום באופן סדיר, גורם לבעיות רבות במאמץ ולקוצר נשימה במנוחה, הטיפול בדבק ביולוגי גורם לצמצום הנפח והפחתת הסימפטומים.

בזכות הטיפול, ניתן להקטין את נפח הריאה ולהקל באופן משמעותי על חולי האמפיזמה. הדבק מורכב מפולימר סינתטי אשר גורם לקריסה ושינוי צורת דרכי האוויר על ידי יצירת תגובה דלקתית מקומית אשר מובילה לשינויים האלו.

השינויים מופיעים תוך 3-6 שבועות ומראים תוצאות יפות מבחינה קלינית גם לאחר תקופה ארוכה.

מבחינת בטיחות, מדובר בפרוצדורה בטוחה יותר מאשר ניתוח להקטנת נפח הריאה, ולכן מדובר בטיפול יעיל ביותר ונוח מאוד.

חשוב לזכור שהשימוש בדבק ביולוגי לטיפול באמפיזמה הוא טיפול חדש יחסית, ונכון להיום חסרים מחקרים ארוכי טווח שיראו את השפעתו על חולי האמפיזמה לעומת טיפולים אחרים.עם זאת, מדובר בטיפול מבטיח שנותן תקווה רבה לחולים רבים בארץ ובעולם.

פיתוח ישראלי

השימוש בדבק ביולוגי להקטנת נפח הריאה אצל חולי אמפיזמה הוא פיתוח ישראלי, וטיפול זה נחקר ופותח במכון למחלות ריאה בבית החולים שיבא.

לאחר שנים ארוכות של מחקרים שונים, פותח דבק ביולוגי המיוצר מפולימר סינטטי מיוחד, המתאים לטיפול בחולי הנפחת בצורה טובה.

כיום, טיפול זה מוצע גם לא כחלק ממחקר, אך יש לציין שמדובר בטיפול יקר מאוד שאינו נכלל בסל הבריאות.

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב כתבו לנו

דילוג לתוכן