מה הקשר בין אסטמה לתזונה נכונה?

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב כתבו לנו

lung (2)לא קיימת תזונה מיוחדת לאסתמה, ולא ידוע הרבה על מזונות המפחיתים את הדלקת בדרכי האוויר של אסתמה. משקאות המכילים קפאין מספקים כמות קטנה של הרחבת הסימפונות למשך שעה או שעתיים, אך השימוש במשאף מספק הצלה יעילה הרבה יותר להקלה זמנית של תסמיני אסתמה.

יחד עם זאת, תזונה נכונה היא חלק חיוני מהתכנית הכוללת לטיפול באסתמה. בדיוק כמו פעילות גופנית קבועה, תזונה בריאה חיונית לכולם, וזה נכון במיוחד לגבי אנשים הסובלים מאסתמה. השמנה קשורה להחמרת אסתמה, והטיפול צריך לכלול צעדים לשמירה על משקל בריא.

רופאים רבים חושדים שמזונות מסוימים נחשבים כבעלי השפעה ישירה על אסתמה, אך קיים צורך במחקר נוסף להבנת הקשר המדויק בין אסתמה ותזונה. באלרגיה למזונות מסוימים, מומלץ להימנע מהם, שכן אלרגיה עלולה לעורר תסמיני אסתמה.

הבנת השפעת התזונה על אסתמה

חוקרים רבים מאמינים שתזונה לקויה משפיעה על התרחשות אסתמה. ככל שאנשים אוכלים פחות ופחות פירות וירקות, ויותר מזונות מעובדים, הם מגבירים את הסיכון לפתח אסתמה. מחקרים רבים הגיעו למסקנה זו, ואחרים ממשיכים לבדוק את הסיבה, אך הקשר בין תזונה ואסתמה נותר חד משמעי.

ראיות מדעיות מוכיחות שאנשים שאוכלים תזונה גבוהה בוויטמיני C ו-E, בטא קרוטן, פלבנואידים, מגנזיום, סלניום, אומגה 3 חומצות שומן, הם בעלי שיעורים נמוכים יותר של אסתמה. רבים מחומרים אלו הם חומרים נוגדי חמצון, המגנים על התאים מפני נזק.

מחקרי אסתמה ותזונה

אחד המחקרים האחרונים בנושא אסתמה ותזונה הראה שבני נוער שאכלו תזונה לקויה, נמצאו בסבירות גבוהה יותר לסבול מתסמיני אסתמה.

העדר אספקה תקינה של פירות ומאכלים המכילים ויטמיני C ו-E וחומצות שומן אומגה 3 מגבירה יותר את הסיכוי ללקות בתפקוד לקוי של הריאות.

מחקר שנערך בשנת 2007 הראה שילדים שגדלו עם תזונה ים תיכונית, המכילה הרבה אגוזים ופירות וירקות כגון ענבים, תפוחים ועגבניות, נמצאו בסיכון נמוך יותר לסבול מתסמיני אסתמה.

אך גם ללא הקשר הפרטני בין אסתמה ותזונה נכונה, ידוע שתזונה נכונה חיונית לכל אדם, ובמיוחד לחולים במחלות כרוניות. העדר חומרים מזינים נכונים, גורם לגוף להיות רגיש יותר למחלות, והוא זקוק לזמן ארוך יותר להילחם בווירוסים בדרכי הנשימה, המעוררים בדרך כלל התקף אסתמה או מצב חירום הקשור לאסתמה.

תזונה למניעת אסתמה

לאור הראיות המדעיות המצביעות על הקשר בין אסתמה לתזונה, מומחים רפואיים ממליצים לדבוק בתזונה בריאה למניעת התסמינים.

אכילת שפע פירות וירקות. הם משפיעים על תסמיני אסתמה, ולכן יש להגביל את צריכתם ממגוון רחב.

אכילת מזונות בעלי חומצות שומן אומגה 3. רכיבים אלו נמצאים בדגים כגון סלמון, טונה, סרדינים, וחלק מהמקורות הצמחיים, כגון זרעי פשתן הנושאים יתרונות בריאותיים. מזונות אלו מסייעים להקלת תסמיני אסתמה.

הימנעות משומני טראנס וחומצות שומן אומגה 6. ראיות מדעיות מראות שאכילת שומנים אלו, הנמצאים במרגרינה ומזונות מעובדים, עלולה להחמיר אסתמה ומצבים בריאותיים חמורים אחרים, כגון מחלת לב.

השפעות נוספות על תסמיני אסתמה

חשיבות התזונה הנכונה על תסמיני אסתמה מתבטאת באופנים הבאים:

תזונה עתירת קלוריות. כשאדם אוכל יותר קלוריות מכפי שהוא שורף, הוא עולה במשקל. מצב זה מזיק לבריאות הכללית, אך משפיע במיוחד על אסתמה. אנשים הסובלים מהשמנת יתר נוטים יותר לסבול מתסמיני אסתמה חמורים יותר, לקחת תרופות ולהחמיץ יותר ימי עבודה, בהשוואה לאנשים השומרים על משקל תקין.

אלרגיות למזון

אנשים הסובלים מאלרגיות למזון כגון חלב, ביצים, מאכלי ים, בוטנים או מזונות אחרים, סובלים מהתקפים מסכני חיים כולל התקפי סימפונות המחייבים תרופות אסתמה מיידיות.

רגישויות לחומרים משמרים

סולפיטים, המשמשים לשמירת טריות מוצרי מזון ועצירת צמיחת עובש, מעוררים תסמיני אסתמה זמניים בקרב אנשים הסובלים מאסתמה. חומרים אלו פולטים דו תחמוצת הגופרית, המגרה את הריאות. פירות וירקות טריים אינם מכלים סולפיטים, אך נמצאים במזונות מעובדים רבים, כולל בתבלינים, פירות יבשים, שימורי ירקות, יין ומזונות מדף רבים אחרים.

הפרעת החזר ושטי (GERD)

שבעים אחוזים מהאנשים הסובלים מאסתמה, סובלים אף ממצב ריפלוקס חומצה בקיבה, מה שמקשה את השליטה על אסתמה. במצב זה, ירידה במשקל מונעת את הגירוי, כמו גם אכילת ארוחות קטנות והימנעות מאלכוהול, קפאין וכל המזונות המפעילים את הריפלוקס, במיוחד לפני השינה.

ראו גם:

אלרגיות שגורמות לאסתמה

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב כתבו לנו

דילוג לתוכן