אסתמה קלה

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב כתבו לנו

ghgאסטמה קלה היא מצב ריאות נפוץ המתבטא בבעיות נשימה עם תסמיני שיעול, צפצופי נשימה וקוצר נשימה. כל אדם עלול לסבול מאסטמה, כולל תינוקות, והנטייה לפתח את המחלה עוברת בדרך כלל במשפחה. אנשים הסובלים מאסטמה קלה חווים דלקת בדרכי הנשימה המייצרת שפע ריר סמיך. דרכי הנשימה רגישים אצלם יתר על המידה והגורמים המשפיעים על התפרצות התסמינים הם פעילות גופנית מאומצת, אבק או עשן סיגריות. גירויים אלו גורמים לדלקת בשריר המקיף את דרכי הנשימה עד שהשרירים מתהדקים ומקשים על מעבר אוויר.

הודות לתרופות חדשות ושיטות טיפול מתקדמות, אין צורך לסבול מהתסמינים כעובדת חיים. עם ידע ותכנית טיפול נכונה, ניתן ללמוד לשלוט טוב יותר על התסמינים וההתקפים, וליהנות מפעילות רגילה.

אבחון אסטמה קלה

האבחון הוא משימה מורכבת, היות והחולים חווים תסמינים שונים ביותר. לדוגמא, חלק מהאנשים משתעלים באופן קבוע בלילה, אך מתפקדים היטב במשך היום, בעוד שאחרים סובלים מלחצים בחזה. לעיתים אנשים סובלים מהתסמינים במשך חודשים לפני שהם מאובחנים כראוי.

במהלך האבחון, הרופא שולל גורמים אפשריים אחרים להתרחשות התסמינים. הוא שואל את המטופל אודות היסטוריה האסטמה והאלרגיה במשפחה, מבצע בדיקה גופנית ומורה על צילומי רנטגן לחזה או בדיקות תפקוד ריאות. הרופא יתמקד בסובלנות המטופל לפעילות גופנית מסוימת, והשפעתה על התסמינים. כל סוג או עוצמה של פעילות גופנית משפיעה על אנשים הסובלים מאסטמה, באופן שונה.

המידע המתקבל בתהליך האבחון מסייע לרופא להבין את דפוס התסמינים, כך שניתן לקבוע אם אכן מדובר באסטמה קלה, או שהתסמינים מעידים על מצב בינוני או חמור. עם קביעת האבחון המדויק, ניתן ליצור תכנית טיפול מתאימה.

אישור אבחנת אסטמה קלה מתאפשר עם בדיקת נשיפה המבוצעת באמצעות מכונה המנתחת את זרימת האוויר ודרכי הנשימה. המכונה נקראת ספירומטר והיא משמשת אף לקביעת חומרת בעיות הנשימה, כסימן העיקרי לאסטמה.

אסטמה קלה המופעלת על ידי אלרגיה

כ-75% עד 85% מהאנשים הסובלים מאסטמה, סובלים גם מסוג של אלרגיה, וחומרת האלרגיה משפיעה על חומרת התסמינים. כשהאלרגיה מופעלת, מתחיל תהליך המסתיים בשחרור חומרים מסוימים בגוף, שאחד מהם הוא היסטמין, אשר גורם לתסמינים אלרגיים העלולים להשפיע על העיניים, האף, הגרון, העור, מערכת העיכול או הריאות. כשדרך הנשימה של הריאות מושפעת, מתרחשים תסמיני אסטמה.

שחרור היסטמין גורם להתעטשות המוכרת, לנזלת, גירוד עיניים ועיניים דומעות, שהם תסמינים הקשורים עם מספר אלרגיות. זוהי הדרך בה מנסה הגוף להיפטר מהאלרגן הפולש. בקרב אנשים הסובלים מאסטמה קשה

, היסטמין עלול לגרום אף להתלקחויות ההתקפים.

טיפול – אסטמה קלה עלולה להפוך לבינונית או חמורה, או שהיא עשויה להשתפר בטווח הארוך. אבחון סוג האסטמה הוא הקובע את סוג הטיפול. אנשים הסובלים מאסטמה מקבלים תכניות טיפול שונות המותאמות אישית לשליטה בתסמינים וכוללות בדרך כלל שימוש במשאפים או זריקות שנתיות, אך אין להתעלם מאסטמה קלה שכן היא עלולה להחמיר. עם הטיפול התרופתי המתאים, רוב האנשים יכולים לתפקד כרגיל.

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב כתבו לנו

דילוג לתוכן