איך משפיע אבק על הריאות?

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב כתבו לנו

השפעת אבק על הריאות

השפעת אבק על הריאותהריאות הן איברי הנשימה. הן אחראיות על הובלת חמצן מהאוויר לגוף, דרך סדרת צינורות מסתעפים, והחלפתם עם דו תחמוצת הפחמן המשוחררת בחזרה לאטמוספרה, והן חשופות באופן קבוע לסכנת האבק שאדם נושם. למרבה המזל, יש להן פונקציה נוספת, שהיא מנגנוני הגנה השומרים עליהן באמצעות הסרת חלקיקי אבק ממערכת הנשימה. לדוגמא, פועל בניין עשוי לשאוף אלף גרם אבק לריאות.

כשהרופאים בוחנים את ריאותיו לאחר המוות, הם מוצאים לא יותר מארבעים גרם אבק. משקע קטן יחסית זה ממחיש את חשיבות הגנות הריאות, ומעיד על יעילות תפקודן. מצד שני, למרות שהריאות מסוגלות לנקות את עצמן, שאיפת אבק מוגזמת, עלולה לגרום למחלה.

תהליך השפעת אבק על הריאות

הריאות מוגנות ממחלות באמצעות סדרת מנגנוני הגנה המצויים באזורים שונים של מערכת הנשימה. כשאדם נושם, חלקיקים התלויים באוויר חודרים לאף, אך לא כולם מגיעים לריאות. האף הוא מסנן יעיל, ורוב החלקיקים הגדולים נעצרים בו, עד שהם מוסרים באופן מכאני באמצעות התעטשות. חלק מהחלקיקים הקטנים מיותר מצליחים לעבור דרך האף כדי להגיע לקנה הנשימה ולצינורות האוויר המובילים אוויר לריאות.

צינורות אלו נקראים ברונכיאולס. כל דרכי הנשימה מכוסים בתאים, והריר שהם מייצרים תופס את רוב חלקיקי האבק. צינורות אוויר אלו מניעים את הריר כלפי מעלה, ועוברים לגרון, שם הן גורמים לשיעול או בליעה.

השפעת אבק על דרכי הנשימה

האוויר מגיע לשקיות האוויר הזעירות (alveoli) בחלק הפנימי של הריאות, עם כל חלקיקי האבק שנמנעו כתוצאה מהגנות האף ודרכי הנשימה. שקיות האוויר חשובות ביותר היות ובאמצעותן הגוף מקבל חמצן ומשחרר פחמן דו חמצני. אבק שמגיע לשקיות האוויר ולחלק התחתון של דרכי הנשימה, תוקף תאים מיוחדים הנקראים מקרופאגנים, החיוניים להגנת הריאות.

מקרופאגנגים כמעט בולעים חלקיקים, ואז, בדרך שאינה מובנת היטב, מגיעים לחלק של דרכי הנשימה המכוסות באריגים. תנועות אלו מניעות את המקרופאגים המכילים אבק לגרון, שם הם גורמים ליריקה או בליעה.

מערכת נוספת להסרת ריאות מהאבק

הריאות יכולות להגיב לנוחות חלקיקים הנושאים אבק, באמצעות יצירת חלבונים מסוימים, הנצמדים לחלקיקים על מנת לנטרל אותם. אבק מורכב מחלקיקים זעירים מוצקים המפוזרים או תלויים באוויר. חלקיקים אלו הם אורגניים או שאינם אורגניים, בהתאם למקור האבק. אבק שאינו אורגני עשוי להגיע מהשחזת מתכות או מינרלים כגון סלעים או אדמה, וחומרים כגון סיליקה, אסבסט ופחם.

המקור לאבק אורגני מגיע גם מצמחים או בעלי חיים, כגון אבק הנובע מטיפול בדגן. אבק זה עשוי להכיל מספר חומרים רב. מלבד מרכיב הירקות או בעלי החיים, אבק אורגני עשוי להכיל אף פטריות או חיידקים וחומרים רעילים המשוחררים על ידי חיידקים. כשאנשים נושמים אבק אורגני, הם עשויים לפתח מחלות הנובעות ממיקרואורגניזמים מסוימים.

תגובות הריאות לאבק

האופן בו מערכת הנשימה מגיבה לחלקיקים הנשאפים, תלויה במידה רבה במקום אליו חודרים החלקיקים. לדוגמא, אבק מגרה הממוקם באף עלול להוביל לנזלת, ודלקת של הממברנה הרירית. אם החלקיקים תוקפים את מעברי האוויר הגדולים יותר, מתחילות להתפתח מחלות כגון כוויות קנה הנשימה (tracheitis) או ברונכיטיס. התגובות המשמעותיות ביותר של הריאות מתרחשות בחלקים העמוקים ביותר של הריאות.

חלקיקים המתחמקים מהאף או הגרון נוטים להתיישב בדרכי הנשימה או קרוב לסופם. אך אם כמות האבק גדולה, חלקיקי אבק ומקרופאגים המכילים אבק מכוסים ברקמות הריאה, מה שמוביל לפגיעה בריאות.

כמות האבק וסוגי החלקיקים המעורבים משפיעים על מידת חומרת מחלת הריאות – חומרים רעילים המצויים באבק גורמים לרקמת צלקת סיבית על הריאות, שזו הדרך של הגוף לתקן את עצמו. אך במקרה של הצטברות גבוהה של חומרים רעילים, יתר לחץ דם ריאתי מתחיל להתפתח, ותפקוד הריאות עשוי להיפגע.

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב כתבו לנו

דילוג לתוכן