שיקום בבית לחולי ריאה

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב כתבו לנו

שיקום בבית לסובלים ממחלות ריאה

אנשים סובלים ממחלות ריאה שונות, חלקן קשורות לתחלואה על רקע גנטי וחלקן כתוצאה מאורח החיים של האדם, השפעותשיקום בבית לסובלים ממחלות ריאה סביבתיות שונות ואף תחלואה שונה אשר בין היתר משפיעה גם על מערכת הנשימה והריאות.

על מחלות ריאה ודרכי ההתמודדות עימן

מחלות ריאה נגרמות ממכלול סיבות כאשר העיקרית שבהן קשורה לגורמים סביבתיים ודברים אשר האדם עושה הגורמים לפגיעה בריאות למשל עישון, אכילת אוכל מתועש ומעובד, חשיפה לזיהום אויר ועוד. לצד מחלות ריאה הנגרמות מגורמים סביבתיים ישנן מחלות גנטיות שונות כמו סיסטיק פיברוזיס וכדומה או מחלות הנגרמות בשל מערכת חיסונית מוחלשת אשר יכולה להוביל להתפתחות של דלקת ריאות למשל. אסטמה נחשבת גם כן מחלת ריאה ויש גם מחלות ריאה וסקולריות כמו למשל בצקת ריאות, תסחיף ריאתי, יתר לחץ דם ריאתי שהן מחלות הקשורות דווקא למערכת כלי הדם אך במקרה זה יש השפעה גדולה על הריאות והתפקוד התקין שלהן.

הטיפול במחלות ריאה הוא שונה וקשור לסוג המחלה ומצב החולה ובין היתר לרוב יכלול תרופות בין אם תרופות לאסטמה כמו משאף או אנטיביוטיקה במידה ומדובר בדלקת ריאות. במידה ומדובר בסרטן, טיפול כמו כימותרפיה, הקרנות, ניתוח בין אם כטיפול בודד או טיפול משולב אך לא פחות חשוב מעבר לטיפול השוטף פיזיותרפיה ושיקום של מערכת הנשימה בעיקר לאחר ניתוח, תאונה או סיבוכי מחלה וכדומה.

מהו שיקום ריאתי?

הנושא של שיקום מוכר לרבים במגוון נושאים ומצבים כמו למשל שיקום לאחר ניתוח אורטופדי או לאחר תאונה, שיקום נוירולוגי לאנשים אחרי אירוע מוחי, פציעות ספורט וכדומה או שיקום לחולים אונקולוגים ועוד מגוון תחומים. שיקום ריאה מדבר למעשה על שיקום לחולים הסובלים ממחלות ריאה שונות כאשר המטרה שלו היא לימוד של אותם חולים כיצד לטפל ולעזור לעצמם ולהפחית את תסמיני המחלה, לשפר את תפקוד מערכת הנשימה והריאות וכתוצאה מזה לשפר את איכות החיים. שיקום נשימתי נעשה על ידי תרגול שונה ומגוון במטרה לחזק את שרירי הנשימה, לסייע לגוף בסילוק הפרשות שונות מהריאות והפחתה של הקושי הנשימתי. שיקום ריאתי לוקח בחשבון ומתייחס למכלול דברים בחייו של החולה בין היתר מצבו הבריאותי והפיסי הכללי, אורח החיים שלו, מצבו הנפשי ועוד. זהו שיקום המיועד לחולים במגוון מחלות ריאה בין אם מחלות גנטיות, מחלות כתוצאה מדלקת או סיבוכי מחלה, לאחר ניתוח או תאונה וכדומה.

כיצד מתנהל תהליך שיקום בבית לסובלים ממחלות ריאה?

תהליך השיקום בבית לרוב אינו מתחיל שם אלא הוא המשך תהליך שהתחיל בבית החולים או בבית החולים השיקומי. תוכנית השיקום נבנית למטופל ומתבססת על הערכה מקיפה של מצבו כולל ההיסטוריה הרפואית שלו, המנטלית, הרגשית ועוד ובניית תוכנית שיקום מותאמת אישית. התוכנית כוללת תרגול תרגילי נשימה שונים, פיזיותרפיה למערכת הנשימה ובאופן כללי, פעילות גופנית מותאמת אישית למצב החולה ועוד. השיקום בבית כולל תרגול יום יומי בהתאם להנחיות המטפל ולתוכנית הטיפולים שהותאמה, כאשר הדגש הוא על שיפור התפקוד של הריאות ומערכת הנשימה.

שיקום בבית מתאים לאנשים אשר מבחינה רפואית אינם צריכים אשפוז או השגחה רפואית צמודה. בנוסף חשוב שאדם אשר עובר תהליך שיקומי בבית יהיה אדם המסוגל להתחייב ויכול לתרגל את מה שנותנים לו על בסיס קבוע. זה יכול להיות מישהו נחוש ומחויב או אדם אשר יש לו מלווה או בן משפחה אשר ידאג לכך שהוא יבצע את השיקום בהתאם להנחיות המלאות ללא קיצורים מיותרים אשר יוכלו לפגוע בתהליך השיקום.

אולי יעניין אתכם לקרוא על:

צבר רפואה: שיקום בבית לאחר אירוע מוחי

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב כתבו לנו

דילוג לתוכן