בדיקת ברונכוסקופיה

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב כתבו לנו

בדיקת ברונכוסקופיה

בדיקת ברונכוסקופיהבדיקת ברונכוסקופיה (באנגלית: Bronchoscopy) היא בדיקה אבחנתית של דרכי הנשימה והריאות. בבדיקה זו ניתן לגלות ולאבחן מחלות שונות המופיעות בריאה, ואף ליטול דגמת רקמה מתאימה שיכולה להישלח למעבדה הפתולוגית.

שמה של הבדיקה מורכב מהמילים "ברונכוס" –סימפון, (צינור מעבר אוויר לריאות), ו-"סקופיה" – התבוננות או הסתכלות. הבדיקה גם משמת לטיפול במספר מצבים רפואיים, והיא כלי חשוב ברפואת הריאות המודרנית.

הליך הבדיקה הברונכוסקופית

בדיקת ברונכוסקופיה מבוצעת על ידי רופא ריאות מומחה. הבדיקה מבוצעת במרבית המקרים בחדר ייעודי, בחדר ניתוח, או בטיפול נמרץ – כדי להתכונן טוב יותר לסיבוכים אפשריים.

במהלך הבדיקה מוחדר צינור דק וגמיש אל דרכי האוויר של הנבדק (בעבר נעשה שימוש גם בצינור שאינו גמיש, אך הוא כיום השימוש בו נדיר למדי). במרבית המקרים החולה לא מורדם באופן מלא, אלא מקבל חומרי טשטוש בעוצמה משתנה, תחת פיקוח של רופא מרדים.

חומרי הרדמה מקומית ניתנים לאיזור הלוע, כדי להפחית את הכאב שכרוך בהחדרת הברונכוסקופ. הברונכוסקופ הדק מוחדר דרך הפה (או האף) אל קנה הנשימה, כאשר הוא עובר בדרכו לקנה בין מיתרי הקול.

בקצה הברונכסקופ מצויה מצלמה המאפשרת לרופא להביט כל העת בתוך דרכי האוויר של הנבדק, ולכוון את התקדמות המכשיר על פי רצונו ועל פי המטרה שתוכננה.

אורך הבדיקה משתנה לפי הממצאים, ונע בין חצי שעה לשעה. לאחר הבדיקה משאירים את הנבדק בהשגחה קצרה, תוך כדי מעקב צמוד אחר הנשימה, תפקוד הלב ומצב ההכרה.

מה ניתן לגלות בבדיקת ברונכוסקופיה?

בדיקת ברונכוסקופיה היא בדיקה יעילה ביותר, והיא יכולה לגלות מגוון רחב מאוד של מחלות בדרכי הנשימה. המראה הישיר של דרכי האוויר יכול לסייע בזיהוי של דימום, גידול ממאיר או שפיר, תהליכים דלקתיים וזיהומיים, גופים זרים, ועוד.

במהלך הבדיקה ניתן להשתמש בכמה שיטות כדי להשיג דגימה רקמתית, שלעיתים קרובות חשובות לאבחנה. שטיפה של דרכי האוויר עם דגימה של הנוזל השטוף היא כלי שימושי. אפשר גם להבריש את הרקמה (בעת ההברשה נדגמים מספר תאים), וגם ליטול ביופסיה שמאפשרת לפתולוג להתבונן במבנה הרקמתי השלם, ולא רק בתאים בודדים.

במקרים שבהם המקום שיש לדגום נמצא הרחק מדרכי האוויר שבהן עובר הבררונכסקופ, אפשר ליטול דגימה גם על ידי "דקירה פנימית", של רקמת הריאה. שטיפה עמוקה נקראת Broncho-alveolar lavage – BAL, ונעזרים בה תכופות בעת בדיקת ברונכוסקופיה.

אם כי בדיקת ברונכוסקופיה היא במהות בדיקה אבחנתית, שנועדה לסייע בזיהוי מחלות ריאתיות, ניתן להשתמש בה גם לטפל במספר מצבים רפואיים.

הסרה של גופים זרים מדרכי האוויר נעשית בעזרת ברונכוסקופ. לעיתים אפשר לצרוב גידולים שונים בסימפונות או לפתוח היצרויות במהלך הבדיקה, בדומה לבדיקות אנדוסקופיות אחרות. במקרים שבהם יש צורך להנשים חולה, אך לא ניתן, מסיבות שונות להחדיר את הטובוס לקנה הנשימה שלו באמצעות לרינגוסקופ פשוט, אפשר להיעזר בברונכוסוקפיה ראשונית כדי לסייע בביצוע אינטובציה.

סיכונים וסבוכים של ברונכוסקופיה

הסיבוכים בבדיקת ברונכוסקופיה נדירים למדי. עם זאת, יש סיכון מסוים לדמם ריאתי בעקבות הפרוצדורה, כמו גם ליצירה של חזה אוויר (פנוימאתורקס) בעקבות ניקוב של הקרומים המכסים את הריאה – קרומי הפלוארה. לעיתים מופיע אחרי הבדיקה כאבים קלים, או קשיי נשימה כתוצאה מתגובה בצקתית מקומית של דרכי האוויר. ליחה דמית ושיעול חולפים בדרך כלל מספר ימים לאחר הבדיקה.

ראן גם:

ברונכיטיס

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב כתבו לנו

דילוג לתוכן