מהי בועה בריאה?

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב כתבו לנו

בועה בריאה

בועה בריאהבועה בריאה, הנקראת "בולה", היא חלק ממחלות ריאה מורכבות, איתן נאלצים להתמודד אנשים רבים. היא מתבטאת בהתהוות חלל אוויר בריאה, בגודל של סנטימטר. מצב זה מתרחש ברוב המקרים כתוצאה מאמפיזמה, נפחת הריאות, הגורמת לפגיעה דלקתית בחללי האוויר עד לכדי יצירת בועה בריאה.

הגורם העיקרי לבועה בריאה: עישון כבד ארוך טווח

גם חשיפה לחומרים, הידועים כמזיקים לריאות עשויה לגרום להיווצרות בועה בריאה. מצבים אלו כוללים חשיפה לזיהום אוויר בזמן העבודה במפעלים לייצור כימיקלים, ופגם תורשתי המתבטא בחוסר באנזים הנקרא Alpha 1 Antitrypsin. כל אלה יכולים לפגוע ביכולתם של חללי האוויר להתמודד עם זיהומים ועם הרס, מה שמוביל להתהוות ברונכיטיס כרונית, הגורמת להרחבת החללים, ובסופו של דבר להיווצרות בועה.

בחלק מהמקרים, נוצרת בריאות בועה אחת, אך במקרים אחרים ייתכנו מספר בועות, המתהוות בשתי הריאות. ככל שהבועה גדולה יותר, כך פגיעתה ברקמת הריאה התקינה היא משמעותית יותר. רקמת הריאה היא זו המשתתפת בתהליך הנשימה, דחיקתה ופגיעה בה על ידי הבועה, מובילות לכדי מצב של קוצר נשימה. מסיבה זו, מחלת האמפיזמה מתבטאת ברוב המקרים בתסמיני קוצר נשימה המתגברים בהתמדה.

שיטות אבחון – אבחון הבועה מבוצע ברוב המקרים באמצעות צילום בית החזה. בדיקת טומוגרפיה ממוחשבת מאפשרת זיהוי מדויק של מיקום הבועה, ובהתאם להציע את הטיפול הנכון. הפנייה להליך של צילום חזה נעשית לרוב לאור התסמינים שמעלה המטופל בפני הרופא, תסמינים הכוללים בעיות נשימה ובעיקר קוצר נשימה, האופייני, כאמור, למחלת האמפיזמה שבה עשויה להופיע בועה בריאה.

הטיפול המוצע לבועה בריאה

לסובלים מבועה בריאה מוצעות תרופות מיוחדות, המסייעות להתמודד עם מקרי קוצר נשימה באמצעות מרחיבי סימפונות. טיפולים אחרים כוללים סטרואידים, המסייעים באמצעות הפחתת התהליך הדלקתי. בחלק מהמקרים, מוצע למטופל הליך כירורגי, במהלכו כורתים את הבועה. הניתוח הוא בגדר הכרח במקרים בהם הבועה בריאה גורמת לסיבוכים קשים, כמו גניחת דם (המופטיזיס) או זיהום מקומי.

ברוב המקרים, הליך זה נקבע כשהתרופות שנרשמו אינן מסייעות בהקלת התסמינים וקוצר הנשימה. בזכות הוצאה הבועה מהריאה יכולה הרקמה הבריאה שבריאה להתפשט מחדש ולתפקד טוב יותר. הניתוח אינו נחשב להליך נפוץ, בשל הסיבוכים האפשריים. אך למטופלים שצפויים לעבור אותו בכל זאת, מוצעת הכנה מיוחדת על מנת להפחית את הסיכון לסיבוכים, כולל תזונה מיוחדת והכנה נשימתית.

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב כתבו לנו

דילוג לתוכן