אסטמה במהלך ההריון- מאפיינים וטיפול תרופתי

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב כתבו לנו

אסטמה במהלך ההריון- מאפיינים וטיפול תרופתיהריונות רבים מלווים במחלות רקע שונות. אמנם חלקן לא בהכרח נובעות מההריון עצמו, אך קיומן מצריך מעקב רציף על מנת למנוע סיבוכים שונים במהלך תקופת ההריון.

נשים רבות הסובלות מתסמיני האסטמה, עלולות לחוות החמרה או התעוררות של המחלה בזמן ההריון. כל הריון משפיע באופן שונה על תסמיני המחלה, כאשר במקרים מסויימים הסימפטומים הולכים ושוככים ככל שההריון מתקדם ואילו במקרים אחרים תסמיני המחלה מתגברים יותר ויותר.

אסטמה בהריון- סיכונים שונים

מחלת האסטמה הנה מחלה כרונית המתאפיינת בחסימת דרכי הנשימה, כאשר היא באה לידי ביטוי באופנים שונים בין אם מדובר בהתקפים המלווים בקוצר נשימה, צפצופים הנלווים לנשימה, ליחה מוגברת, או שיעול אלרגני. מחלה זו מתבטאת בתהתקפים המתפרצים בתדירות לא קבועה , כאשר לעתים עוברת תקופת זמן ממושכת עד אשר היא מתעוררת  מחדש.

במקרים רבים, האסטמה עלולה להתפרץ מחדש בזמן ההריון, שכן הריונות רבים מלווים בבצקות בקני הנשימה, תופעה אשר עלולה לגרום לבעיות נשימה קשות, לרבות התעוררות של סימפטומים אסטמתיים בקרב נשים המאובחנות כחולות במחלה.

אסטמה במהלך ההריון אמנם מציבה את הלוקות בה בקבוצת סיכון, שכן נשים אלו עלולות להיות חשופות לסיבוכים מסויימים לרבות- לידה מוקדמת, עליה בלחץ הדם,עיקוב בהתפתחות התינוק ומשקל עובר נמוך, אך טיפול יעיל במחלה וליווי רפואי עקבי עשויים להפחית משמעותית את התסמינים והסיכונים הכרוכים בה.

שימוש בתרופות נגד אסטמה בזמן ההריון

אמנם אסטמה הינה מחלה כרונית אשר לא ניתנת לריפוי מלא, אך קבלת טיפול תרופתי יעיל עשוי להפחית את התסמינים הנלווים לה, כאשר לרוב הלוקים בה מטופלים באמצעות משאפים מרחיבי סימפונות או באמצעות תכשירים אנטי דלקתיים, בין אם מדובר בטיפול תרופתי מונע לטווח הרחוק  המצריך לקיחת סטרואידים כמו- פליקסוטייד או בודיקורט, או כאשר מדובר בהתקפים נדירים וחד פעמיים המאפשרים טיפול קצר טווח באמצעות ונטולין,בריקלין ועוד.

רופאים רבים אינם ממליצים על טיפול תרופתי בעת הריון שכן תרופות מסויימות עלולות להשפיע לרעה על העובר, זאת כמובן בהתאם לרמת הסיווג הבטיחותי שלהן בעת הריון. עם זאת, טיפול תרופתי הניתן לחולי אסטמה הוכח כבטוח בזמן הריון, אם כי לרוב לרצוי להימנע מנטילת סטרואידים הניתנים באמצעות בליעה, שכן במקרים מסויימים שימוש בהם עלול להעלות את רמת הסיכון של העובר.

כאשר מדובר בתסמינים קשים של אסטמה נראה כי הטיפול התרופתי בלתי נמנע, שכן תסמיני אסטמה לא מטופלים עלולים להוביל לקוצר נשימה קריטי ולפגיעה באספקת החמצן של העובר.

מעקב רפואי צמוד בזמן ההריון

התפרצות של מחלת האסטמה בזמן ההריון מצריכה פיקוח צמוד של רופא, זאת על מנת להקל על התסמינים הנלווים אליה ולמגר את הסיבוכים הכרוכים בה. במקרים מסויימים נראה כי המטופלת מתעלמת מהסימפטומים השונים ואינם מקשרת בינם לבין אסטמה, שכן לעתים מדובר במחלה המתפרצת אך ורק בזמן ההריון. על כן, במקרים של קוצר נשימה ולו רגעי, יש לגשת לרופא מומחה ולבצע את הבדיקות הנחוצות, זאת לצורך טיפול יעיל במחלה ומניעת החמרתה.

גם כאשר מדובר במטופלת הנוטלת טיפול תרופתי קבוע לשיכוך תסמיני אסטמה, יש להישמע להוראות הרופא המטפל וליטול את התרופות השונות על פי המינון המומלץ, בהתאם לחומרת המחלה ותסמיניה.

במקרים מסויימים, כאשר תסמיני האסטמה מחמירים, יש לנקוט בסדרה רציפה של בדיקות לצורך פיקוח מבוקר על אופן ההתפתחות של העובר.

אסטמה בזמן הריון- אחריות אישית

אמנם חלק ניכר מתסמיני המחלה אינם ניתנים לשליטה, שהרי מדובר במחלה כרונית, אך נראה כי הימנעות מפעילויות מזיקות כמו עישון סיגריות וטבק,  עשויה להפחית באופן ניכר את תסמיניה של המחלה ואת מידת חומרתה. גם חיסונים נגד אלרגיה נמצאו מסוכנים בזמן הריון, שכן טיפול זה עלול להוביל להתפרצות אלרגית מסוכנת אשר במקרים מסויימים  אף עלולה לגרום נזק משמעותי לתינוק ולאם כאחד.

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב כתבו לנו

דילוג לתוכן